Z kuşağının iş yaşamına ilişkin beklentileri, iş ve meslek tercihlerine ilişkin algılamaları ile X ve Y kuşağına mensup insan kaynakları yöneticilerinin Z kuşağına ilişkin beklenti ve algılamaları üzerine sağlık sektöründe görgül bir araştırma
An empirical research in health sector on generation Z's business life expectations and their perceptions about career choices and job selection decisions compared with the expectations and perceptions of human resources managers from generation X and Y regarding generation Z
  1. Tez No: 576613
  2. Yazar: SERAP YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MALİK VOLKAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
“Z Kuşağının İş Yaşamına İlişkin Beklentileri, İş ve Meslek Tercihlerine İlişkin Algılamaları ile X ve Y Kuşağına Mensup İnsan Kaynakları Yöneticilerinin Z Kuşağına İlişkin Beklenti ve Algılamaları Üzerine Sağlık Sektöründe Görgül Bir Araştırma”adlı bu çalışmanın ana kütlesini İstanbul ilinde yer alan özel hastaneler ve devlet hastanelerinde görev yapan Z kuşağı çalışanları ile X ve Y kuşağına mensup İnsan Kaynakları Yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırma Nisan 2019- Mayıs 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın verileri demografik sorular, Kariyer Tercihi (Meslek Tercihi) Ölçeği ile İş Tercihi Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri istatistik paket programlar ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Z kuşağının kariyer (meslek) tercihi kapsamında algıladığı dışsal faktörler ile içsel faktörler, kişilerarası faktörler ile içsel faktörler, kişilerarası faktörler ile dışsal faktörler arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expectations of Generation Z on Business Life, Perceptions of Job and Occupational Preferences and Expectations and Perceptions of Generation X and Y Managers on Generation Z gül An Empirical Research in Health Sector ana Generation Z employees and Human Resources Managers belonging to Generation X and Y. The research was conducted between April 2019 and May 2019. The data of the study were collected by demographic questions, Career Preference Scale and Job Preference Scale. The data of the study were analyzed with statistical package programs. As a result of the study, it was concluded that there is a statistically significant difference between the external factors and internal factors, interpersonal factors and internal factors, interpersonal factors and external factors perceived by the Z generation within the scope of career choice.