Örgütsel desteğin örgütsel bağlılığa ve çalışan performansına etkileri
The effects of organizational support on organizational commitment and employee performance
  1. Tez No: 576614
  2. Yazar: MEHTAP YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırmanın konusu; iş doyumu, örgütsel bağlılık ve örgütsel desteğin iş performansına olan etkilerinin kamu ve özel bankalarda çalışan bankacılar üzerinde yapılan bir inceleme ve değerlendirmedir. Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılık kavramıyla bütünleşen bu örgütsel tutumlar dikkate alınarak, bankacılık sektöründe hizmet veren çalışanların örgütsel destek algılarının örgütsel bağlılık düzeyleri ve iş doyumu düzeyleri ile ilişkisi olup olmadığının saptanmasıdır. Ayrıca literatürdeki çalışmalar doğrultusunda örgütsel destek algısının, örgütsel bağlılığı ne yönde etkilediğinin şiddeti ve yönü amaçlanmaktadır. Gerçekleştirilmek istenen anket değerlendirmesi İstanbul İli Bakırköy ilçesinde yer alan özel ve kamu bankalarında çalışan kişiler üzerinde yapılmıştır. Araştırma evreni içerisindeki 130 adet banka şubesinde yaklaşık 3000 kişinin çalıştığı belirlenmiştir. Evreni temsil etmesi açısından 500 kişiye anket formu ulaştırılmış ancak 480 adedi değerlendirilmeye uygun bulunmuştur. Verilerin toplanmasının ardından öncelikli olarak ölçekleri güvenilirlik testleri yapılmış olup ardından faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizi ile ölçeklerde uygun olmayan sorular belirlemeye çalışılmış ve araştırma dışında bırakılmıştır. Ardından belirlenen hipotezlerin eğilimini belirleyebilmek ve hipotezleri test edebilmek adına korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research; The aim of this study is to evaluate the effects of job satisfaction, organizational commitment and organizational support on business performance on bankers working in public and private banks. The aim of this study is to determine whether organizational support perceptions of employees working in banking sector are related to organizational commitment levels and job satisfaction levels by considering these organizational attitudes integrated with the concept of organizational commitment. In addition, in the light of the studies in the literature, it is aimed to determine the direction and severity of the perception of organizational support and how it affects organizational commitment. The survey was conducted on private and public banks working in Bakirkoy district of Istanbul. It has been determined that approximately 3000 people work in 130 bank branches in the research universe. In order to represent the universe, a questionnaire was sent to 500 people, but 480 were found suitable for evaluation. After the data were collected, reliability tests of the scales were conducted first and then factor analysis was performed. Factor analysis was used to identify inappropriate questions in the scales and was excluded from the study. Afterwards, correlation and regression analyzes were performed in order to determine the tendency of the hypotheses determined and to test the hypotheses.