Stil danışmanlığı eğitiminin mevcut durumuna yönelik uzman görüşlerinin incelenmesi
Examination of the current status of the style consultancy education per expert opinions
  1. Tez No: 576632
  2. Yazar: AYŞE CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI FATMA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, stil danışmanlığı eğitiminin mevcut durumuna yönelik uzman görüşleri inceleyerek stil danışmanlığı eğitimiyle ilgili öneriler geliştirerek bu alanda eğitim veren kişi ve kurumlara katkı sağlaması amacıyla planlanmıştır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda yapılan betimsel araştırma yönteminde, stil danışmanlığı eğitimi veren uzman kişilere uygulanan anketten elde edilen veriler değerlendirip stil danışmanlığı eğitiminin mevcut durumu tespit edilerek stil danışmanlığı eğitimini geliştirmeye yönelik çözüm önerileri oluşturmak amaçlanmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından oluşturulan anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara'da moda tasarımı bölümü bulunan üniversitelerde stil danışmanlığı dersi veren akademisyenler ve İstanbul'da sektörde görev yapan stil danışmanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini; stil danışmanlığı ve ilgili alanlarda yurt dışında/yurt içinde eğitim almış İstanbul'da sektörde görev yapan stil danışmanlarından ulaşılabilen (12) ve Ankara'da moda tasarımı bölümü bulunan üniversitelerde stil danışmanlığı eğitimi veren akademisyenler (4) kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın genel amacı çerçevesinde stil danışmanı ve akademisyenlerin görüşlerinin yer aldığı anketten elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak, gerekli istatistiksel çözümlemeler SPSS paket programından yararlanılarak yapılmıştır. Örneklem grubunu görüşlerini belirlemek amacıyla her bir maddeye ilişkin sayı (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilerek tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda anket sorularına verilen cevapların, frekans ve yüzdeleri dikkate alınarak stil danışmanlığı eğitimine ilişkin çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the current status of the style consultancy education in Turkey per expert opinions, offers suggestions about the style consultancy education, and contributes to the development of individuals and institutions working in the fashion industry. This study utilizes the descriptive research method. The data collection instrument utilized is a survey. Based on the data collected through the survey implemented by the participation of the academicians offering style consultancy classes, this study evaluates the current status of the style consultancy education and offers suggestions to develop style consultancy education. The data for this study was collected through a survey instrument developed by the researcher. The participants of this study are the academicians who offer style consultancy class at fashion design departments in the universities in Ankara and the professional style consultants working in the fashion industry in Istanbul. The sampling for the study includes 12 professionals educated in Turkey or abroad in relevant fields and working in Istanbul and 4 academicians offering style design classes at the universities in Ankara. The data collected through the survey within the framework of the study was transferred into the computer environment and SPSS statistical analysis software program was used to analyze the data. In order to determine the opinions of the sampling group, the number (f) and ration (%) of each item is presented in tables and interpreted as well. As a result, taking into the account the frequency and the ratio of the responses given to the survey, we attempted to offer suggestions and solutions to the problems of the style consultancy education in Turkey.