Beşeri sermayenin ekonomik büyüme üzerine etkileri: Bir panel çalışma
The effects of human capital on economic growth: A panel study
- Tez No: 576637
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI OZAN ERUYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasının amacı beşerî sermayenin ekonomik büyüme üzerine etkisini araştırmak incelemek ve yorumlamaktır. Bu araştırmada Mankiw Romer ve Weil beşerî sermaye modelinin ampirik araştırması yapılmıştır. Ampirik analiz yöntem için statik ve dinamik panel veri analizi kullanılmıştır. Panel veri yöntemleri ortaya çıkan tahmin sorunlarına göre seçilmiştir. Statik model için PCSE (Panel Düzeltilmiş Standard Hatalar), dinamik panel veri analizini ise GMM (Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi) regresyon yöntemi, Stata 13 programıyla gerçekleştirilmiştir. Analizde 118 ülke için 2010-2017 yıllarını kapsayan veri seti kullanılarak hem 118 ülke hem de 4 farklı ülke grubu için panel veri analizi yapılmıştır. Panel veri regresyon uygulamaları sonucunda beşerî sermayenin fiziksel sermayeden çok daha etkili bir ekonomik büyüme belirleyicisi olduğu sonucuna varılmıştır. Gelir arttıkça beşerî sermayenin ekonomik büyümeye etkisinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tüm ülke grupları için koşullu yakınsamanın olduğu düşük gelir grubunun en yüksek yakınsama hızına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine and interpret the effect of human capital on economic growth. In this research, empirical research of Mankiw Romer and Weil human capital model was prepared. Static and dynamic panel data analysis was used for the empirical analysis method. Panel data methods were selected according to the estimation problems. The dynamic panel data analysis was performed with Stata 13 program by GMM regression method. In the analysis, panel data analysis was conducted for 118 countries and 4 different country groups using the data set covering 2010-2017 years. As a result of panel data regression applications, it was concluded that human capital is a more effective economic growth determinant than physical capital. As income increased, the effect of human capital on economic growth was found to be higher. In addition, it was observed that the low-income group with conditional convergence for all country groups has the highest convergence rate.