Kamu ihalelerinin denetimi ve Boğaziçi Üniversitesi örneği
Public procurements control and the example Boğazi̇çi̇ University
- Tez No: 576648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kamu alım politikalarında meydana gelen hızlı değişimle beraber kamunun ihtiyacı olan hizmet işlerinin özel sektör aracılığıyla temininde son dönemlerde büyük artış yaşanmıştır. Kamunun ihtiyacı olan hizmetler mevzuatla belirlenmiş özel durumlar haricinde AB düzenlemeleri örnek alınarak hazırlanmış 4734 sayılı kanuna tabi olarak ihale yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Kamuda etkin ve verimli bir alım politikasının uygulanması, ihale sürecinin doğru olarak işletilmesi yanında idarelerin sözleşme sonrası denetim mekanizmasını iyi bir şekilde planlamasına bağlıdır. Yargı kararları incelendiğinde bu denetim faaliyetlerinde bulunan çalışanların ve ilgililerin birçok mali ve cezai yaptırımla karşılaştığı görülmektedir. Bu çalışmada ihalelerin denetim süreçlerinin önemi ile etkin ve verimli bir denetim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid change in public procurement policies, there has been a significant increase in the provision of public sector services through the private sector. The services required by the public sector are carried out by tender method in accordance with the law no. 4734 that modeled on EU regulations. The implementation of effective procurement policy in the public sector depends on the proper operation of the procurement process as well as the well-planned contracting supervision mechanism by the administrations. The examination of judicial decisions indicated that the employees and those concerned the auditing activities face many financial and criminal sanctions. The present study proposes a solution for the importance of auditing activities and the methods for effective procurement policy.