Multipl skleroz hastalarında duygu düzenleme güçlüklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of emotion regulation difficulties in multiple sclerosis patients
- Tez No: 576649
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCEMAL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: MS'te, bilişsel işleme hızında yavaşlama, inhibisyon, planlama veya dikkat kontrolü gibi yürütücü işlevlerde güçlükler yaşadıkları bilinmektedir. Yürütücü işlevlerle ilgili sinirsel ağların duyguların düzenlenmesine de katıldığı bilinmektedir. Bu nedenle MS'te duyguları düzenleme becerilerininin de etkilenebileceği öngörülebilir. Bu çalışmada MS hastalarında duygu düzenleme güçlükleri araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, 52 MS hastasında ve 52 gönüllü sağlıklı kontrol grubunda yürütüldü. Hasta ve gönüllülerin verileri Sosyodemografik Veri Formu, MS Veri Formu, Klinik Global İzlem Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ile toplandı. İstatiksel analizler SPSS versiyon 16.0 ile gerçekleştirildi. Bulgular: MS hasta grubu ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet ve diğer sosyodemografik özellikler açısından anlamlı fark yoktu. Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği toplam puanı ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği alt ölçek puanları MS hasta grubunda anlamlı olarak yüksek saptandı. Sonuç: Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği toplam puanı ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği alt ölçek puanlarının MS hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptanması MS'te daha fazla duygu düzenleme güçlüğünün var olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aims: It is known that MS has slowing of cognitive processing, and difficulties in executive functions such as inhibition, planning or attention control. It is known that neural networks related to executive functions are also involved in the regulation of emotions. In this study, emotion regulation difficulties were investigated in MS patients. Materials and Methods: This study was conducted in 52 MS patients and 52 healthy volunteers. The data of the patients and volunteers were collected with Sociodemographic Data Form, MS Data Form, Clinical Global Follow-up Scale and Emotional Difficulty Scale. Statistical analyzes were performed with SPSS version 16.0. Results: There was no significant difference between MS patients and controls in terms of age, gender and other sociodemographic characteristics. The total score of Emotion Difficulty Scale and the subscale of Emotion Difficulty Scale were significantly higher in MS patients. Conclusion: The total score of Emotion Difficulty Scale and the Emotion Difficulty Scale subscale scores were found to be significantly higher in the MS patient group than the control group, indicating that there was more emotion regulation difficulty in MS.