An investigation of the return motives, Turkish and German identity perceptions and language preferences of second and third-generation Turkish-German returnees
Almanya'dan dönüş yapan ikinci ve üçüncü jenerasyon Türkler'in dönüş sebeplerinin, Türk ve Alman kimlik algılarının, Türkçe ve Almanca dil tercihlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 576676
  2. Yazar: HAVVA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Linguistics, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezin amacı Almanya'dan Türkiye'ye dönüş yapan ikinci ve üçüncü jenerasyon Türk göçmenlerin dönüş sebeplerini, Türk Alman kimlik algılarını ve dil tercihlerini incelemektir. A Çalışmada 10 ikinci jenerasyon ve 83 üçüncü jenerasyon olmak üzere toplam 93 katılımcı yer almıştır. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Data analizinde, SPSS 24 ve MAXQDA 2018 programları kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların Türk kimlikleri ile Alman kimlikleri arasında istatistiksel olarak anlamı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların Türk kimliğine ait skorları Alman kimliğine ait skorlarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksetir, bu da katılımcılarının Türk kimliğine daha yakın olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, Türk kimliğine yönelik aidiyet hissi ile dil tercihi arasında anlamlı bir pozitif korelasyon bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların Türkçe ve Almanca dil yeterlilikleri arasında anlamı bir fark bulunmamaktadır. Bu sonuçlar katılımcıların her iki dilde de yeterliliği sahibi dengeli ikil olduklarını göstermektedir. Katılımcılar genel anlamda Türkçe'yi Almanca'dan daha çok tercih etmelerine rağmen, hala Almanca'yı farkı konu ve durumlarda kullanmaya devam etmektedirler. Nitel araştırma verilerinin analizinde ortaya çıkan kodlar Almanya'ya entegrasyon, Almanya'da hissedilen ırkçılık, Türkiye'ye dönüş sonrası yaşanan zorluklar (Türkiye'ye adaptasyon, Türkiye'de hissedilen ırkçılık), ve Türkçe ile alakalı yaşanılan zorluklar olmuştur. Nitel araştırma analiz sonuçlarına göre Türkler Almanya'ya başarılı bir biçimde entegre olmuşlardır ve de entegre olamama tek başına geri dönüşün sebebi değildir. Benzer şekilde ayrımcılık da katılımcıların dönüş kararlarını tek başına açıklayabilecek bir faktör değildir. Katılımcıların dönüş sonrası yaşadığı zorluklar genellikle dil ve iki ülke arasında yaşam tarzı ve eğitim sistem farklılıklarıyla alakalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to explore the return motives, Turkish and German identity perceptions, and Turkish and German language preferences of second and third-generation Turkish-German returnees. A total of 93 informants participated in the study (10 second-generation and 83 third-generation). A mixed method research design was adopted in the study. The data was collected by means of questionnaires and semi-structured interviews. In the analysis of the data, SPSS 24 and MAXQDA 2018 were used. The results of the study indicated that the Turkish identity identification scores were significantly higher than the German identity identification scores, which indicates that Turkish-German returnees identify with their Turkish identity significantly higher than their German identity. Additionally, a significant positive relationship was found between a sense of belonging to the Turkish identity and language preference. In addition, no significant difference was found between the Turkish and German proficiency levels of the Turkish German returnees, which indicates that Turkish-German returnees are balanced bilinguals who are proficient users of both languages. In addition, while participants prefer Turkish more than German, they continue to use German across different topics and in different procedures. During the qualitative data analyses process, the overarching themes emerged were integration to Germany, perceived discrimination in the host society, post-return experiences in the country of origin (adaptation to Turkey, perceived discrimination), and difficulties related to Turkish language proficiency. According to the qualitative data analysis, it was seen that Turkish migrants were successfully integrated into Germany and a failure to integrate was not a determinant of the return itself. Discrimination was also found to be a factor which cannot solely explain the return decision of the participants. Moreover, the post-return difficulties reported by the participants were mostly associated with language, differences between the two countries in terms of way of life and education.