Televizyon dizilerinde kahraman miti: Karadayı örneği
The hero myths in television series: The example of Karadayi
  1. Tez No: 576721
  2. Yazar: ŞULE DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Televizyon dizileri günümüzde büyük bir ivme kazanmıştır. Hem dünyada hem de Türkiye'de hatırı sayılır bir gelişim göstermiştir. Televizyon dizilerinin anlatı dili ve özelliklerinin dizileri etkili kıldığı aşikardır. Bu özelliklerini kullanmak isteyen ülkeler, özellikle de Amerika, sinemanın sessiz döneminde, sinema salonlarında başlattığı dizileri televizyona aktararak ağır ama emin adımlarla hedefine ulaşmıştır. Sinemadan sonra bir kültür endüstrisi durumuna getirilen televizyon dizileri, dünyada ciddi bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. Televizyon dizilerinin gücünü bilen egemen güçler, sinemada olduğu gibi televizyonda da milliyetçilik duygularıyla propaganda yapmak için kahraman filmlerini oldukça çok kullanmaktadırlar. Ülkeler, karşı karşıya yaptıkları savaşları bu sefer de sinema ve televizyon filmleriyle devam ettirmektedirler. Televizyon dizilerinin devamlılık ve pekiştirici gücü bu durumu beslemektedir. Bu çalışmada, televizyonda kahramanlık dizilerinin yapılmasının dünyada ve Türkiye'deki gerçek ve hayali kahramanlar eşliğinde, sinemada ve edebiyatta kahraman olgusu baz alınarak nedenleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bu konuda bir örnek teşkil ettiği düşünülerek Türk televizyon yapımı olan“Karadayı Dizisi”kahramanlık olgusu üzerinden incelenmiştir.“Karadayı Dizisi”sosyolojik, psikolojik ve kültürel açıdan irdelenerek izleyicinin kahramanlık dizilerine yaklaşımı, sebepleriyle ortaya konulmuştur. Böylece izleyicinin bu dizileri izleme ve etkilenme düzeyleri saptanmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulguların doğrultusunda çalışma sonlandırılmış ve konuyla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
TV series have gained a great momentum today. Both the world showed a considerable development in Turkey. It is obvious that the narrative language and features of television series make the series effective. Countries that want to use these features, especially America, have achieved their goal with heavy but confident steps by transferring the television series they started in the movie theaters during the silent period of cinema. Television series, which became a cultural industry after cinema, create a serious competitive environment in the world. The dominant forces, who know the power of television series, use hero films quite a lot to propagate with the feelings of nationalism on television as in cinema. Countries continue their wars with film and television films. The continuity and reinforcing power of television series feeds this situation. In this study, of television series and performing feats accompanied by real and imaginary heroes in the world in Turkey, based on the heroes of cinema and why cases are discussed in detail in the literature. Considering to be an example in this regard, the Turkish television production“Karadayi Series”was examined through the phenomenon of heroism.“Karadayi Series”is examined from the sociological, psychological and cultural point of view and the audience 's approach to heroic series is put forth for reasons. Thus, it was tried to determine the levels of the audience to monitor and influence these sequences. As a result of the findings, the study was finalized and recommendations were made.