Anonim ortaklıkta sermaye koyma borcunun yerine getirilmemesinin sonuçları
Consequences of non-payment of capital debt in joint stock company
  1. Tez No: 576744
  2. Yazar: LEYLA ULUKAYA KAYIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Geçmişten bu yana ticaret hukukunda ortaklıklar için önemli olan en temel unsur sermaye faktörüdür. Dolayısıyla kanun koyucu tarafından da her zaman korunmuştur. Ticaret hukukunda bu ilke sermayenin korunması ilkesi olarak ifade edilmiştir. Kanımızca ilke en önemli etkisini sermayenin ortaklığa getirilmesi aşamasında göstermektedir. Zira sermayenin korunabilmesi için önce ortaklığa getirilmesi gerekir. Anonim ortaklıklar ise; ticari hayatta diğer ortaklık türlerine nazaran ortak sayısı ve işleyiş konuları ile daha geniş yapılanmalardır. Anonim ortaklıklarda aile ilişkileri, ortaklarının kişilik özellikleri daha geri planda kalmışken sermaye unsuru daha ön plana çıkmıştır. Anonim ortaklığın küresel dünyada edindiği öneme binaen çalışmamızda konu bütünlüğü açısından ilk olarak anonim ortaklıklara hakim olan temel ilkeler açıklanmıştır. Çalışmamızın devamında sermaye kavramı ve sermayenin türleri ile borcun yerine getirilmesinin usulü incelenmiştir. Borcun yerine getirilmesinde pay sahibinin temerrüdü ve uygulanacak yaptırımlar sırasıyla ele alınmıştır. Eski ve yeni kanun düzenlemeleri karşılaştırılmış ve yeni kanunun yeniliklerine değinilmiştir. Sermayenin önemi, ortaklık yetkili organının yükümlülükleri, pay sahiplerinin sorumluluklarının kapsamı, uygulanacak müeyyideler ve sonuçları üzerinde durulan başlıca konulardır. Bu çerçevede uygulamada karşılaşılabilecek sorunlara ilişkin doktrin ve uygulamadaki yaklaşımlar ile çözüm önerilerinin ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most fundamental principal that is important for partnerships in commercial law since the past is the factor of capital. Therefore, it has always been protected by the legislator. In commercial law, this principle is defined as the principle of protection of capital. In our opinion, the principle shows the most important effect at the stage of bringing capital into partnerships. In order for the capital to be protected, it must first be brought into partnership. On the other hand, Joint Stock Companies are broad structuring with the number of partners and operation issues, in compasion with other types of partnerships in the commercial life. While the family relations in the joint-stock corporations and the personality traits of their partners are more in the background, the capital element became more prominence. In consequence of the importance of joint stock companies in the global world, in terms of the subject integrity; first of all the basic principles that dominate the joint stock companies are explained. In the continuation of our study; the concept of capital and the types of capital and the procedure for fulfilling the debt have been examined. In the continuation of our study; the concept of capital, the types of capital and the procedure for fulfilling the debt have been discussed. The default of the shareholder in the fulfillment of the debt and the sanctions to be applied are addressed respectively. The old and new law regulations have been compared and the innovations of the new law have been mentioned. The main topics addressed are the importance of the capital, the obligations of the partners, the scope of the shareholders' responsibilities, sanctions to be applied and their consequences. It has been aimed to put forward the solutions and suggestions about the approaches in doctrine and practice in relation to the problems that may be encountered in practice in this framework.