Kamu tüzel kişilerinin anonim şirketler yönetim kurulunda üyeliği
Representation of public legal persons in the board of directors of the joint-stock companies
- Tez No: 576743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gelişen hukuk düzeni içerisinde artık hukuki uyuşmazlıkların çözümü amacıyla uyuşmazlığın özü ve kavramını iyi anlayıp bu hususu güncel yaşam içerisinde uygulayarak çağın gerçekçiliği elde edilebilmektedir. Ülke ekonomisinin dinamik yapısı gereği ve ticaret hayatın vazgeçilmez unsurlarından olan anonim şirketlerin iradesi ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ayrıca anonim şirketler karşımıza hem özel hukuk hem de kamu hukuku alanında çıkmaktadır. Çünkü anonim şirketler kamu hizmeti de yapabilme iradesi ve yetkisine sahiptir. Bu sebeplerle anonim şirket yönetim kurulunda bulunma hakkı olan kamu tüzel kişiler, sahip oldukları hakları, borçları ve sorumluluğu açısından, kamu ve özel hukuk alanında önemli yere sahiptir. Çalışmamızda konu bütünlüğü açısından ilk olarak tüzel kişilerin yapısı, nitelikleri ve anonim şirketlerde tüzel kişilerin oluşumu hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın devamında kamu tüzel kişilerinin yönetim kurulunda temsilci bulundurmasına ilişkin kanunun düzenleniş şekli ele alınmıştır. Konu ile ilgili eski Türk Ticaret Kanunu(eTTK) ile yürürlükte olan Türk Ticaret Kanunu(TTK) karşılaştırılması yapılmıştır. Kamu tüzel kişilerince yönetim kurulu üyeliğine temsilci atanmasına ilişkin şartlardan bahsedilerek kamu tüzel kişilerinin yönetim kuruluna üye olup olmadığına ilişkin doktrindeki tartışmalara yer verilmiştir. Kamu tüzel kişilerinin anonim şirketler yönetim kurulu üyeliğinde sahip olduğu hakları, borçları ve üyeliğinin sona ermesi ile sorumluluklarına değinilerek çalışmamıza son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to solve the legal disputes within the developing legal system, realism of the era can be obtained by understanding the essence and concept of the dispute and applying this issue in the current life. Due to the dynamic nature of the country's economy and the indispensable elements of commercial life, the will of corporations are frequently encountered. In addition, joint-stock companies are involved in both private and public law. Because joint-stock companies have the willpower and authority to do public service. For these reasons, it is important both in the field of public and private law regarding the rights, debts and responsibilities of public legal entities that have the opportunity to take part in the formation of the structure of the board of directors, which is responsible for the management of corporations. Therefore public legal entities that have the right to be in board of directors have an important place in the field of public and special law concerning the its rights, loans and its responsibilities. In our study, for in terms of subject integrity, firstly, information about the structure of legal entities and the formation of legal entities injoint stock companies is given. In the continuation of our study,The regulation of the law about the public legal entities appointing representative to board of directors has been discussed at the continuum of our study.There have been made comparasions about the old Turkish Commercial Law(eTTK) and Turkish Commercial Law in force(TTK) with respect to topic.Mentioning about the conditions for appointing reprsentative to board director membership, there have been discussions about the doctrines whether public legal entities are members or not. We have concluded our study after mentioning the rights of public legal entities at the membership of the board directors' joint stock company, its loans and the finalization of the membership and also remembering its responsibilies.