Anonim ortaklıklarda nakdi sermaye koyma borcu ve bu borcu ifade temerrüt
The Liability paying cash capital in the joint stock corporations and having default to fulfill this liability
- Tez No: 81748
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİH ARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
133 ÖZET Tez çalışmasında anonim ortaklıklarda nakdî sermaye koyma borcu ile bu borcu ifada temerrüt hali ve bunun sonuçlan incelen miştir. Konu Sermaye Piyasası Kanunu 'nun Ticaret Kanunu üzerinde yaptığı etki ve yine Türk Ticaret Kanunu 'nda 559 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan değişiklikler ile Sanayi Ticaret Ba- kanlığı'nın 1995/1 sayılı tebliği ışığında değerlendirilmiştir. Anonim ortaklığa nakdî sermaye koyma borcu, anonim ortaklığın sermayesinin tamamının kurucular tarafından taahhüt edilmesi yoluy la yapılan kuruluşta esas sözleşmenin imzalanması, tedricî kuruluşta katılma taahhütnamesinin kurucular tarafından kabul edilmesi ile oluşur. Anonim ortaklığın tedricî kuruluşunda pay bedelleri taahhüt anında tam ve nakden ödenir. Anonim ortaklığın esas sermayesinin tamamının kurucular tarafından taahhüt edilmesi yoluyla gerçekleşen kuruluşta ise Türk Ticaret Kanunu 285/I'e göre payın tamamen taahhüt edilmiş olması yeterlidir. Kuruluş aşamasında pay bedelinin kısmen de olsa ödenmesi gerekli değildir. Ancak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın 1995/1 sayılı tebliğine göre taahhüt edilen nakdî sermayenin dörtte birinin ortaklığın tesci linden itibaren üç ay içinde ödenmesi gereklidir. Kalanı da yine tes cilden itibaren üç yıl içinde ödenecektir. Ayrıca nakdî sermayenin ödenme zamanının da esas sözleşmede gösterilmesi istenmektedir. Fakat Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın bu tebliğinin yasal dayanağı bu-134 Ilınmadığından nakdî sermayenin ödenmesi konusunda tebliğle geti rilen sınırlamaya ve nakdî sermayenin ifa zamanının esas sözleşmede gösterilmesi zorunluluğuna uymak gerekmez. Nakdî sermaye koyma borcunun ifa zamanı esas sözleşmede gösterilmişse bu zamanın gelmesi ile borç muaccel olur. İfa zamanı esas sözleşmede gösterilmemişse yönetim kurulunun belirleyeceği ta rihin gelmesi ile borç muaccel olacaktır. Pay sahibi nakdî sermaye koyma borcunu zamanında ifa etmediği takdirde ihtara gerek olmaksızın temerrüde düşer. Anonim ortaklık mütemerrit pay sahibine karşı sermaye borcunu aynen yerine getirmesini sağlamak amacıyla ifa davası açabilir veya icra takibinde bulunabilir. Anonim ortaklık aynen ifa yanında gecikme faizi, gecikme tazmi natı ve esas sözleşmede kararlaştırılmış ise cezaî şartı da isteyebilir. Ortaklık sermaye alacağını ifa davası ile elde edemezse mütemerrit pay sahibini ortaklıktan çıkarıp bedeli ödenmeyen paylan üçüncü bir kişiye satarak sermayesini tamamlayabilir.
Özet (Çeviri)
135 SUMMARY TTıls thesis studies on the liability of paying cash capital in the joint stock corparations and the results in having default to fulfill the liability. The subject is estimated arround the influence of the Turkish Commercial Code's on Capital Market Code and the alteration in the Turkish Commercial Code by 559 numbered provision of law and the notification of the Ministry of Industry and Commerces' 1995/1 numbered notification. The liability in paying cash capital in the joint stock corparations becomes by undertaking the joint stock corparations whole capital by the establishers at the time of signing the main contract. In establishing the joint stock corparation gradually, the liability becomes at the acception of undertaking joining contract by the establishers. In establishing the contract gradually the prices of the shares are paid completely and in cash. In establishing by undertaking the whole essential capital by the establishers in the joint stock corporations, it is sufficient to undertake the share completely according to Turkish Commercial Code. At the establishing stage it is not necessary to pay the price of the share. But according to the Ministry of Industry and Commerces' 1995/1 numbered notification undertaked capitals in cashes' 1/4 must be paid 3 months after the registration of the corparation. And the left must be paid in 3 years period after the registration. It is also136 needed to show the payment time of the cash capital in the main contract. But having no legal foundation of the notification of the Ministry of Industry and Commerces' notification, there's no need to obey the limit which is brought by it into the payment of cash capital and showing the fulfillment time of the cash capital in the main contract. If the fulfillment time of paying cash capital liability shown in the main contract the liability becomes mature, if it is not shown in the main contract the liability becomes mature with the time which the administration committee decides. If the shareholder doesn't fulfill the liability in paying the cash capital the liability becomes default without the need of warning. The joint stock corparation can file a fulfillment sue or make execution proceeding's against to the delinquent shareholder to make him to put his capital debt. Besides fulfillment the joint stock corparation can demand moratory interest, damages for delay in performance and penal clause if it is decided in the main contract. If the corporation can't get it's capital demand by the suit of fulfillment it can evict the delinquent shareholder from the partnership and can complete its capital by selling the unpaid shares to a third person.