Bridging borders from Asia to Europe: A Case study on Uyghur and Hazara migration to Turkey
Asya'dan Avrupa'ya kurulan köprü: Türkiye'ye göç eden Uygurlar ve Hazaralar üzerine bir vaka analizi
- Tez No: 576751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son beş yılda, Türkiye dünyadaki en çok sayıdaki mültecilere ev sahipliği yaptı. Sığınmacı olarak gördükleri yolculuklar açısından çok farklı olsalar da, Uygurlar ve Hazaralar, Türkiye'de geçişlerini sona erdiren iki mülteci topluluğunu oluşturuyor. Bu tez öncelikle ilgili kritik siyasi anları ve etno-kültürel kimliği inceleyerek, zulmün başlangıcını belirlemeyi ve bunları daha yeni gelişmelere bağlamayı amaçlamaktadır. Amaç, bu iki Orta Asya grubunun korunmasına yönelik mülteci yolunun nasıl farklı veya benzer olduğunu incelemektir.Bu nedenle, bu araştırma, zulümden kaçışta, Türkiye'ye gelmede ve ötesinde kritik bir rol oynayan uluslararası yasama mekanizmalarının ve ulusal Türk yasal çözümlerinin kritik parçalarını da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last five years, Turkey has hosted the most refugees in the world. Although very different in regard to the journeys they take as asylum seekers, Uyghurs and Hazaras make up two of these refugee communities that end their passage in Turkey. By first exploring related critical political moments and ethno-cultural identity, this thesis intends to identify the beginnings of persecution and connect them to more recent developments. The objective is to examine how the refugee path to protection of these two Central Asian groups differ or are similar. Therefore, this research also highlights critical pieces of international legislative mechanisms and national Turkish legal remedies which play a critical role in flight from persecution, arrival in Turkey and beyond.