Farklı üst yapı tekniklerinin zirkonyum alt yapılı tam seramik restorasyonlarının rengine ve makaslama bağlanma dayanımına etkisi
The effect of different veneering techniques on and shear bond strength of zirconium the color based all-ceramic restorations
- Tez No: 576780
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı farklı üst yapı tekniklerinin zirkonyum alt yapılı tam seramik restorasyonlarının rengine ve makaslama bağlanma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: 120 adet 15 mm boyunda, 1 mm genişliğinde ve 7 mm kalınlığında zirkonyum alt yapı, farklı üst yapı üretimi uygulaması için 4 gruba ayrıldı (N=30). Tabakalama grubu , press-on grubu ve farklı adeziv rezin siman (PANAVIA SA Cement Plus A ve 3M ESPE RelyX U200) kullanılacak multilayer grubu. tüm örnekler Renk ölçümü termal devirlendirme işleminden önce ve sonrası yapıldı. Renk ölçümleri akrilik rezin bloklara gömüldü. Makaslama bağlanma dayanıklılığı testinin uygulanması için evrensel test cihazı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in-vitro study was to evaluate the effect of different superstructure techniques on the color and shear bond strength of full ceramic restorations. Material and Method: 120 disc-shaped specimens (15mm long, 10 mm diameter, 7mm thickness) were fabricated from zirconia blocks. Specimens were devided into 4 groups according to veneering techniques (n=30): The layering group, press-on group and Multilayer group with different 2 adhesive resin cement (PANAVIA SA Cement Plus A and 3M ESPE RelyX U200). All samples Color measurement was performed before and after the thermal pumping process. Color measurements were embedded in acrylic resin blocks. A universal test device was used to apply the shear bond strength test.