Madde bağımlılığı tanısı almış bireylerde benlik saygısı ve sosyal dışlanma algıları arasındaki ilişki
The relationship between self esteem and social exclusion perceptions in individuals diagnosed with substance abuse
  1. Tez No: 576796
  2. Yazar: İLAYDA TEKTAŞ SOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma; madde bağımlılığı tanısı almış bireylerde benlik saygısı ve sosyal dışlanma algıları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) servisinde 10 Temmuz-10 Ekim 2018 tarihleri arasında yatarak tedavi gören 239 hasta, örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan 207 hasta oluşturmuştır. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği-Kısa Formu”ve“Sosyal Dışlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada çalışma evrenindeki tüm katılımcılara (207 kişi) uygulama yapılmıştır. Uygulamalardan elde edilen veriler SPSS 25.00 istatistiksel paket programında kayıt altına alınarak, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, Spearman korelasyon testi, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis H testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılanların %83.1'nin erkeklerden oluştuğu, %35.7'si 26-35 yaş aralığında olduğu, %71.5'inin medeni durumunun bekar, %40.3'ünün eğitim durumunun ortaokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %60.9'u herhangi bir işte çalışmamaktadır. Çalışmamızda madde kullanımı nedeniyle sosyal olarak dışlandığını düşünenlerin oranı %84.5 olarak bulunmuştur. Dışlandığını düşünen bireylerin verdikleri cevaplara göre; katılımcıların %71.4'ü ailesi tarafından dışlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study; The aim of this study was to determine the relationship between self-esteem and social exclusion perceptions in subjects diagnosed with substance abuse. The population of the study consisted of 239 inpatients treated in the AMATEM (Alcohol and Substance Abuse Treatment and Research Center) ward of Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Hospital between July 10 and October 10, 2018, and the sample consisted of 207 patients. In the data collection, Bilgi Descriptive Information Form“,”Self-Esteem Assessment Scale-Short Form“and”Social Exclusion Scale "were used. In the study, all participants (207 people) were applied. Data obtained from the applications were recorded in SPSS 25.00 statistical package program and evaluated using frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, Spearman correlation test, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis H tests. It was determined that %83.1 of the participants were male, %35.7 were in the 26-35 age range, %71.5 were single marital status, %40.3 were secondary school graduates. %60.9 of the participants do not work in any job. In our study, the rate of those who think that they were socially excluded due to substance use was found to be %84.5. According to the answers of individuals who think that they are excluded; %71.4 of the participants were excluded by their families.