Yeast isolation and molecular characterization of traditional yoghurt in Şehitkâmil district villages of Gaziantep province
Gaziantep ilinin Şehitkâmil ilçesi köylerindeki geleneksel yoğurtlarda maya izolasyonu ve moleküler karakterizasyonu
  1. Tez No: 576818
  2. Yazar: BEKİR SIDDIK KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yoğurt ilk defa 8. yüzyılda Asya'da Türkler tarafından yapılmış ve“yoğurut”olarak adlandırılmıştır. Türk ülkelerinde yoğurdun 1000 yıl önce işlendiğine dair“Kutadgu Bilig”ve“Divanı Lugat-ı Türk”gibi bazı eserlerde bilgiler vardır. Binlerce yıldır görgüye dayanılarak, bir önceki günün yoğurdu kullanılarak, geleneksel yoğurt üretimi yapılmıştır. Bilim ve teknolojideki gelişmelerin sonucunda, üretimde standardizasyonun sağlanması ile birlikte endüstriyel olarak üretilmeye başlanmıştır. Ev üretimi ile birlikte yoğurt pazarının toplam büyüklüğünün yıllık 3 milyon ton olduğu öne sürülmektedir. Buradan hareketle ülkemizde kişi başına yoğurt tüketiminin yılda ortalama 40 kg dolayında olduğu düşünülmektedir. Şehitkamil ilçesinin 12 köyünden 36 yoğurt örneği toplanmıştır örnekler dilüe edilerek, MRS ve M17 Agar besiyerlerine her örnekten ekim yapılmıştır Ardından mikroorganizmaların gelişimi için 37 0C' ve 42 0C' de 72 saat inkübasyona bırakılmıştır. Taze saf kültürler elde edilmiştir. Saf kültürlerden uygun DNA izolasyon yapılmıştır. Yeni jenerasyon sekans ile 16s rRNA ve 18s rRNA dizilim analizi yöntemi ile karakterizasyonları yapılmıştır. 28 izolattan 12 farklı maya Kluyveromyces marxianus/lactis, Kluyveromyces marxianus, Saccharomyces cerevisiae, 16 farklı bakteri türü Streptococcus salivarius subsp. thermophilus, Staphylococcus epidermidis, Acinetobacter variabilis, Staphylococcus hominis, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, olduğu tanımlanmıştır. Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus hominis türlerinin normal insan flora elemanı Acinetobacter variabilis'in ise patojen bakteriler olduğu bilinmektedir Starter kültür olarak kullanılan Streptococcus salivarius subsp. thermophilus, ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus türlerinin yoğurt yapma yeteneklerinin saptanması açısından önemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yoghurt was first made by the Turks in Asia in the 8th century and was called“yogurut”. There has been information in some works such as“Kutadgu Bilig”and“Divan Lugat-ı Turk”about the processing old yoghurt 1000 years ago in Turkish countries. For thousands of years traditional yoghurt production has been done using yogurts based on yogurts. As a result of the developments in science and technology, production has begun to be produced industrially with standardization. It has been suggested that the total size of the yogurt market together with 3 million tons home production per year. It is thought that the consumption of yogurt per capita in our country has been about 40 kg per year. In this study 36 samples of yoghurt were collected from 12 villages of Şehitkamil district and samples were distributed to MRS and M17 Agar media. After that, each sample was incubated for 72 hours at 37 - 42 ° C for the development of microorganisms. Fresh pure cultures were obtained. Appropriate DNA was isolated from pure cultures. The new generation sequence was characterized by 16s rRNA and 18s rRNA sequence analysis method. of 28 isolates 12 different yeast Kluyveromyces marxianus / lactis, Kluyveromyces marxianus, Saccharomyces cerevisiae, 16 different strains of bacteria. It is known that Staphylococcus epidermidis and Staphylococcus hominis species are pathogenic bacteria of normal human flora element Acinetobacter variabilis Streptococcus salivarius subsp. thermophilus, and Lactobacillus delbrueckii subsp. Significant results have been obtained in terms of determining the ability of bulgaricus species to make yogurt.