Farklı illerden toplanan ekşi hamur örneklerinden Saccharomyces cerevisiae suşlarının izolasyonu, moleküler karakterizasyonu ve popülasyon analizleri
Isolation, molecular characterization and population analysis of Saccharomyces cerevisiae strains from sourdough samples collected from different province
- Tez No: 883691
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, 3 farklı ilden (Aksaray, Niğde ve Konya) toplanan 18 adet geleneksel ekşi hamur örneğinden Saccharomyces cerevisiae suşlarının izolasyonu, farklı DNA markörleri ile genotipik karakterizasyonu ve popülasyon analizlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. İzole edilen 72 adet endojen mayanın 58 tanesi S. cerevisiae olarak tanımlanmıştır. Tür içi genetik varyasyonun belirlenmesinde SCoT 13 primeri, iPBS ve ISSR primerlerine göre daha faydalı sonuçlar vermiştir. Popülasyonlar arasındaki mesafe arttıkça genetik uzaklık dereceleri de artış göstermiştir (R=0.74).
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to isolate Saccharomyces cerevisiae strains from 18 traditional sourdough samples collected from 3 different provinces (Aksaray, Niğde and Konya), and to conduct the genotypic characterization and population analysis using different DNA markers. In total, 58 of the 72 endogenous yeasts were identified as S. cerevisiae. In determining intraspecific genetic variation, SCoT 13 primer gave more useful results than iPBS and ISSR primers. As the distance between populations increased, the degree of genetic distance also increased (R = 0.74).