Anti-CD20 monoklonal antikor içeren kemoimmunoterapi uygulanan hematolojik maligniteli hastalarda hepatit b virüs tarama verileri ve profilaksi sonuçlarının değerlendirilmesi
The evaluation of hepatitis b virus screening data and prophylaxis results in patients with hematological malignancies receiving chemoimmunotherapy containing anti-CD20 monoclonal antibody
- Tez No: 576826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Gastroenterology, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Anti-CD20 monoklonal antikoru rituksimab, B hücreli hematolojik malignitelerde yaygın olarak kullanılmakta olup, yüksek hepatit B virüs (HBV) reaktivasyonu riski barındırmaktadır. Bu nedenle tedavi öncesinde hastalar HBV açısından mutlaka değerlendirilmeli ve gerekli hastalara HBV profilaksisi verilmelidir. Çalışmamızda rituksimab kullanan B hücreli lenfoproliferatif hastalığı olan olguların HBV enfeksiyonu tarama ve profilaksi verilerini elde etmeyi amaçladık. HASTALAR VE METOD: B hücreli lenfoproliferatif hastalığı olan ve 2000-2017 yılları arasında rituksimab ile kombine kemoimmunoterapi almış hastalar retrospektif olarak incelendi. Demografik veriler, tedaviler, tedavi öncesi HBV serolojisi, HBV profilaksi verileri ve HBV reaktivasyonu açısından takipleri kaydedildi. Elde edilen sonuçlar ile oluşan hasta grupları arasında istatistiksel değerlendirmeler yapıldı. BULGULAR: 577 hastanın 30'u HBsAg, 147'si anti-HBs, 105'i anti-HBc IgG, 22'si HBV-DNA pozitif bulunmuştur. Anti-HBs ve anti-HBc IgG pozitif 55 hasta mevcut olup, izole anti-HBs 39, izole anti-HBc IgG 22 hastada pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Rituximab is widely used in B-cell lymphoproliferative neoplasms (BLPNs) and it increases the risk of hepatitis B virus (HBV) reactivation. Therefore, patients should be evaluated for HBV before the treatment and HBV prophylaxis should be given when necessary. In this study, we aimed to evaluate the HBV infection screening and prophylaxis data in patients with BLPNs receiving rituximab. PATIENTS AND METHODS: Patients with BLPNs who received chemoimmunotherapy between 2000 and 2017 were retrospectively reviewed. Demographic data, chemotherapy protocols, HBV serological tests, HBV prophylaxis data and follow-up of HBV reactivation were recorded. RESULTS: The cohort consisted of 577 patients and HbsAg, anti-HBs, anti-HBc IgG, and HBV-DNA were positive in 30, 147, 105, and 22 patients, respectively. There were 55 cases with both anti-HBs and anti-HBc IgG positivity, and isolated anti-HBs and anti-HBc IgG were positive in 39 and 22 patients, respectively.