Üniversite öğrencilerinde teknoloji ile ilgili bağımlılıklar ve ilişkili faktörler
Technology addictions and related factors in university students
  1. Tez No: 576825
  2. Yazar: HATİCE DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Düzce üniversitesi öğrencilerinde teknoloji ile ilgili bağımlılıkların boyutunu ve sosyodemografik özellikler, sahip olunan olanaklar ve ilgili teknolojileri kullanmaya başlama yaşı gibi faktörler ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evreni Düzce Üniversitesi merkez kampüsünde bulunan 4 yıllık öğrenim gören 13925 kişiden oluşmaktadır. Kesitsel tipte olan bu çalışmada örneklem büyüklüğü 1304 olarak hesaplanmıştır. Her fakülte bir tabaka kabul edilerek, tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Evren/Örneklem oranı üzerinden, örneklem genişliği yaklaşık 10 kişide bir olarak hesaplanmış, çalışmaya 1465 öğrenci dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında 67 sorudan oluşan bir anket formu ile birlikte geçerli ve güvenilir oldukları gösterilmiş, internet, akıllı telefon, sosyal medya ve dijital oyun ölçekleri kullanılmıştır. Ölçeklerden alınan puanların sosyodemografik özellikler, sahip olunan olanaklar ve ilgili teknolojileri kullanmaya başlama yaşı gibi faktörlerle olan ilişkileri incelenmiştir. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmış, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile birlikte, Spearman Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the extent of technology dependencies and its relationship with sociodemographic characteristics, opportunities and age of using related technologies in Düzce university students. Materials and Methods: The population of the study consisted of 13925 people studying at the central campus of Duzce University for 4 years. In this cross-sectional study, the sample size was calculated as 1304. Each faculty was accepted as a stratified and stratified sampling method was used. Based on the population / sample ratio, the sample size was calculated as approximately one in 10 people and 1465 students were included in the study. In the data collection, a questionnaire consisting of 67 questions was shown to be valid and reliable and internet, smartphone, social media and digital game scales were used. The relationship between the scores obtained from the scales and the factors such as sociodemographic characteristics, opportunities and age of using related technologies were examined. SPSS package program was used for data analysis, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests and Spearman Correlation and Multiple Regression analyzes were performed.