Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde A2 düzeyinde konuşma sınavı geliştirme
Development of a speaking test in A2 level for learners of Turkish as a foreign language
- Tez No: 576857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde konuşma becerisi için uluslar arası geçerliği olan sınavlar ile Avrupa Ortak Başvuru Metninde belirtilen düzey tanımlamalarını baz alarakA2 düzeyinde bir başarı sınavı geliştirmek ve bu sınavın geçerliği ile güvenilirliğini değerlendirmektir. Çalışmanın ilk bölümünde yabancı dil öğretimi, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, konuşma becerisi ile ölçme ve değerlendirme üzerine temel kavramlar ve ilkeler ortaya konmuştur. Çalışmanın ikinci kısmında örnek bir konuşma sınavı geliştirilmiş; üçüncü kısmında ise bu sınav farklı artalanlardan gelen 57 öğrenciye uygulandıktan sonra uygulandıktan sonra elde edilen sonuçlar ile sınavın güvenilirliği ve geçerliği tartışılmıştır. Uluslar arası geçerliği olan sınavlarda kullanılan soru türlerine uygun olarak hazırlanmış; ancak geliştirilen sınava dâhil edilmemiş diğer soru türleri de ek kısmında öneri olarak sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an achievement test for speaking skill in A2 level based on internationally valid speaking tests and Common European Framework of References in teaching Turkish as a foreign language in Turkey and to evaluate validity and reliability of the test. In the first part of the study, foreign language teaching, teaching Turkish as a foreign language, speaking skill and testing and evaluation issues are discussed. The second part consists of development of a sample speaking test and third part is dedicated to the discussion of validity and reliability of that exam according to the results obtained after its execution to 57 students who are from different backgrounds. Questions developed by taking Common European Framework of References and internationally valid speaking tests as reference but not used in the sample speaking test are presented in the appendices part as suggestions.