Biyoloji öğretmen adaylarının biyomimikri ile ilgili farkındalıkları
Awareness of biology teacher candidates about biomimicry
  1. Tez No: 576896
  2. Yazar: ALEV ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma; öğretmen adaylarının biyomimikri ile ilgili farkındalıklarını araştırmaya, biyomimikri kavramı ile yaratıcı ve yenilikçi eğitim modellerini geliştirmelerini sağlayarak eğitimde yeni müfredatlara daha çabuk adapte olmalarına yardımcı olabilecek farkındalıklarını arttırmaya yönelik bir çalışmadır. Eğitimde biyomimikrinin nasıl öğretileceği henüz tartışma konusu olup, konu hakkındaki araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada;“Biyoloji öğretmen adaylarının biyomimikri kavramına yönelik bakış açısı ve doğadaki tasarımlara ait farkındalıkları bazı değişkenler açısından ne düzeydedir?”sorusuna cevap aranmıştır. Bu çalışmada betimsel araştırma yöntemi kapsamında alan anket-survey (alan araştırması) tipi bir araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni; Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ankara'da bir devlet üniversitesinin Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı 2017-2018 öğretim yılında 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında okuyan toplam 78 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veriler, araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak hazırlanan“biyomimikri farkındalık anketi”ile elde edilmiştir. Anket 5'li likert tipi 19 sorudan oluşmaktadır. Anketteki 19 maddenin Cronbach's alfa değeri 0,857 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to inquire the awareness of prospective teachers regarding biomimicry and to expand their insight that could help them adapt to new curriculum in education more quickly by enabling them to develop innovative and creative educational models with the concept of biomimicry. How to teach biomimicry in education is still debatable and research on the subject is limited. This study sought answer to the question: What is the viewpoint of prospective biology teachers to the concept of biomimicry and how aware are these prospective biology teachers of the designs in nature in terms of some variables? A survey-type research model (field research) within the scope of descriptive research methods was used in this study. Study population is comprised of prospective teachers of the Department of Biology Teaching. Study sample includes 78 freshmen to senior university students studying at a state university in Ankara. Data of the study was obtained by“biomimicry awareness survey”prepared by the researcher with expert opinions. The survey includes 19 questions in a 5-point likert scale. Cronbach's alfa value of the 19 items in the survey was found as 0.857.