Adölesanların yeme tutum ve davranışları ile beden algısı üzerine bir araştırma
The research on the adolescents' eating attitudes and behaviors with their own body perceptions
- Tez No: 576920
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmanın amacı; Adölesan öğrencilerinin beden algısı ile yeme tutumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanında sosyodemografik özellikler ve beden ağırlığı durumu üzerine baskı yapan etmenlerin de beden algısı ve yeme tutumu üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Karacasu İlçesinde okuyan 160 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri beş bölümden oluşan anket ile toplandı. Veriler bilgisayar ortamında, SPSS 21 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Mann Whitney-U testi ve Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Beslenme Alışkanlıklarını Değerlendirme Formuna verdikleri yanıtlar ise Ki-Kare analizi ile yapılmıştır. Ki-kare analizi; iki sınıflamalı (kategorik) değişken arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını test etmek için kullanılmaktadır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 17-18'dir. Araştırma grubunun % 35'ini kız, % 65'ini erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Öğrencilerin % 73'ü normal ağırlıkta olduğunu düşünmektedir. Öğrencilerin % 70'i kilolarından memnun olduklarını düşünmektedir. Öğrencilerin %83'ü kilo vermeyi denemezken, kilo vermeyi deneyenlerin bilgi kaynağı olarak %28'i diyetisyen, %22'si medyayı kullandıkları; kilo vermek için %2'si egzersiz yaptıkları, %13,75'i diyet yaptıkları ve % 12,5'inin öğün atladıkları görülmüştür. Öğün atlamanın yaygın olduğu öğün kahvaltı (% 49,3) olduğu anlaşılmıştır. Öğrenciler Bedensel algılarına yönelik olumsuz görüşlerinin yüzdelerinin düşük olduğu görülmektedir. Dikkat çeken olumsuz bedensel algılara baktığımızda“iştahım”sorusuna 19 öğrencinin (%11,8) beğenmiyorum yanıtını verdikleri görülmüştür. Öğrencilerin beden algılarının anne eğitimi değişkeni açısından karşılaştırıldığında okur-yazar ve ortaokul mezunu anneler lehine olduğu baba eğitimi değişkeni açısından incelediğinde ise okur-yazar ve ilkokul mezunu babalar lehine olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin beslenme için harcadıkları para miktarı arttıkça beden algılarında artış olduğu belirlenmiştir. Öğün aralarında bir şeyler yedikleri, sabah öğünlerini evde ve okulda yedikleri saptanmıştır. Öğrencilerin ağırlığı ile ilgili düşüncelerinin beden algısı puanlarını etkilediği, aynı kiloda kalmak isteyenlerin beden algısı puanının daha yüksek olduğu tespit edildi. Öğrencilerin ağırlığı ile ilgili düşüncesine göre yeme tutum puanı arasında farklılık olduğu ve daha kilolu olmayı isteyenlerin yeme tutum puanının yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin anne, baba, yakın arkadaş ve karşı cinsten arkadaşlarının kendilerini normal buldukları saptanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda Adölesan öğrencilerinin beden algısı ile yeme tutumu arasında ilişkinin olduğu, beden algısını etkileyen faktörler bulunduğu, öğrencilerin düşük beden algıları nedeniyle kilo kaybetmek üzere çeşitli yöntemlere başvurdukları ve bu yöntemleri uzman kişilerden etkilenerek uyguladıkları görülmüştür. Kişileri diyete teşvik etmek yerine hayatlarında sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlayacak doğru bilgiler verilmelidir. Ebeveynlerin, arkadaşların ve medyanın gençler üzerindeki etkisi göz önüne alınmalı ve aileler bu konuda eğitilmeli ve medya daha dikkatli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the relation between the adolescents' eating attitudes and their body perceptions. Moreover, the effects of sociodemographic features and the elements which place pressure on body weight to the body perception and eating attitudes are also examined. The sample of the research includes one hundred and sixty students who take education in Karacasu. The data of the research is gathered with the survey which consists of five sections. The data is evaluated in computer area with the help of SPSS 21 software packet. Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis Test are used in the evaluation process of the data. Their answers to The Evaluation Form of Eating Habits are evaluated with the Ki-Kare analysis . Ki-Kare is used in order to determine the meaningful connection between two categorized variables. The average age of the students who take part in the research is seventeen or eighteen. The 35 percent of the research group consists of female students whereas the 65 percent of the research group consists of male students. The 73 percent of the students think that their body weight is normal. The 70 percent of the students are satisfied with their body weight. While the 83 percent of the student don't try to lose weight,the other students try to lose weight. The 28 percent of them apply to dietitians; the 22 percent of them use media; the 2 percent of them do exercises; the 13,75 percent of them go on a diet; the 12,5 percent of them skip meals. The most common meal which is skipped is breakfast (%49,3). It can be seen that the percentage of the students' negative opinions about their own body perception is low. When we check the most striking negative body perceptions, we can see that the nineteen students (%11.8) give negative replies to the question about 'My appetite'. When compared the correlation between the students' own body perceptions to the educational background of their parents, it is determined that the students' body perception is in favor of literate mothers who are secondary school graduates and of literate fathers who are primary school graduates. It is determined that when the student pay more money for nutrition, they are more aware of their body perceptions. It is appointed that they eat something between the meals and they have breakfast at their homes and school. It is agreed that the students' opinions about their own body weight affect their body perception points for example; the students who want to fix their body weight have higher body perception points. It is seen that there is a difference in the eating attitudes points according to the students' opinions about body weight. It is appointed that the eating attitudes points of the students who want to gain more weight is higher. It is determined that the parents, close friends and opposite sex friends of the students think that they are normal. As a consequence of this research, it is seen that there is a relation between the adolescent students' body perception with their eating attitudes; there are some factors affecting body perception; as a result of their low body perceptions, the students apply for some methods in order to lose weight, they use these methods after referring to qualified people. Instead of encouraging people to make a diet, the precise information should be given to these people in order to have a healthy and stable nutrition. It should be taken into consideration the effect of the parents, friends and media on the adolescents. Families should be given education and the media should be more cautious.