Karahanlı Türkçesinde duygu fiilleri
Emotion verbs in Karahanli Turkic
  1. Tez No: 576922
  2. Yazar: ESRA İLTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Duygular dış dünyada yaşanan olayların insanların iç dünyasını nasıl etkilediklerini anlatırlar. Belli bir dönemin yaşantısının anlaşılabilmesi için o dönemde yaşayan insanların duygularının da anlaşılması gerekir. Duygular başta bireyseldir; fakat duyguların çıktıları insanların diğer insanlarla olan ilişkilerini etkilediği için duygular dalga dalga yayılarak toplumun genel yaşantısını etkileyebilirler. Duygular önce düşünceyle başlar ve düşünce ile duygu birbirlerini etkileyen kavramlardır. Bir kültürün düşünce sistemini etkili bir şekilde anlayıp değerlendirebilmek için o kültürün duygu sisteminin de anlaşılması gerekir. Bu tezde 11.yy Türk insanının başta duygu, dolaylı olarak da düşünce sisteminin ortaya çıkarılmasına katkı sağlayabilmek amacıyla bu dönem eserlerinde tanıklanan duygu fiilleri anlam özelliklerine göre incelenmiştir. Karahanlı Türkçesi dönemi eserlerinde tanıklanan duygu fiilleri taşıdıkları duygu özelliklerine göre gruplandırılarak semantik açıdan sınıflandırılmış, semantik özelliklerine göre sınıflandırılan duygu fiilleri etimolojik yönden incelenerek, bu fiilllerin anlam özellikleri değerlendirilmiştir. Ayrıca bu fiillerde görülen metaforlar da ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotions describe how events in the outside world affect people's inner world. In order to understand the life of a certain period, the feelings of the people living in that period must also be understood. Emotions are primarily individualistic, but because the outputs of emotions affect people's relationships with other people, emotions can spread wave by wave and affect the general life of society. Emotions start with thought first, and thoughts and emotions are concepts that affect each other. In order to be able to effectively understand and evaluate the thought system of a culture, the emotion system of that culture also needs to be understood. In this thesis, in order to contribute to the emergence of the eleventh-century Turkish people's system of emotion and thought, the verbs of emotion described in the works of this period were examined according to their meaning characteristics. The verbs of emotion in the works of Karahanlı Turkish were grouped according to the characteristics of emotions and classified in semantic terms. Emotion verbs classified according to their semantic characteristics were examined in etymological terms and the meaning characteristics of these verbs were evaluated. In addition, metaphors seen in these verbs have also been tried to be revealed.