Türkiye'nin ekonomik kalkınmışlık düzeyi üzerinde kadın istihdamının rolü ve önemi
The role and importance of women employment on economic development level of Turkey
- Tez No: 576949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL MEMİŞ PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sürdürülebilir kalkınma yolunda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması temel şartlardan biridir. BM tarafından kabul edilen Binyıl Kalkınma Hedefleri (BKH) ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) arasında da toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının sürdürülebilir bir kalkınma için önemli göstergelerden biri olduğunun önemi vurgulanmıştır. Literatürde kadınların işgücüne katılım oranı ile ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların pek çoğu, ekonomik büyüme ve kalkınmanın kadınların işgücüne katılım oranı üzerindeki etkisini incelemektedir. Tez çalışması kapsamında ise bu ilişki farklı şekilde ele alınmakta; kadınların işgücüne katılım oranının ekonomik büyüme ve kalkınma üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu kapsamda 2005-2017 yılları arasındaki dönemde Türkiye'nin de içinde bulunduğu seçili 52 ülke ve örneklemde yer alan 31 OECD ülkesi düzeyinde iki farklı model altında kadınların işgücüne katılım oranının kişi başına GSYİH artışı ve çalışan başına GSYİH büyümesi (işgücü verimliliği) üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu, yüksek öğretim düzeyindeki kadınların işgücüne katılım oranlarında meydana gelen artışın, bütün modeller kapsamında kişi başına ve çalışan başına GSYİH üzerinde yüksek düzeyde pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve sustainable development, one of the basic conditions is that ensuring gender equality. Millennium Development Goals (MDGs) and Sustainable Development Goals (SDGs) accepted and monitored by the United Nations (UN) emphasized that the importance of gender equality to ensure sustainable development. There are many studies in the literature examining the relationship between female labour force participation rate and economic development. Many of these studies examine the impact of economic growth and development on female labour force participation rate. Within the scope of this thesis study, this relationship is handled in different perspective and the impact of female labour force participation on economic growth and development is examined. With this aim, the impact of female labour force participation rate on GDP per capita and GDP growth per employee (labour productivity) is examined under two different model comprising selected 52 countries and 31 OECD countries in the sample including Turkey between 2005 and 2017 years. As a result of these studies, the increase in labour force participation rate of female with high education attainment has a positive effect on GDP per capita and labour productivity under the both of model.