0-12 aylık bebeği olan annelerin güvenli uyku çevresi oluşturmaya yönelik bilgi ve uygulamaları
Knowledge and applications of mother's with a 0-12 months baby to create a safe sleep environment
  1. Tez No: 576957
  2. Yazar: ESİN ZEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENER TAPLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Güvenli uyku çevresi, bebeğin uyku ortamının risk etmenlerini ortadan kaldıracak şekilde düzenlenmesi ile sağlanır. Uyku sırasında boğulmalar ve ani bebek ölüm sendromu gibi olumsuz durumlardan bebeklerin korunması bakımından güvenli uyku çevresi oluşturulması son derece önemlidir. Bu araştırma 0-12 aylık bebeği olan annelerin güvenli uyku çevresi oluşturmaya yönelik bilgi ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırmaya başlamadan önce kurum izni ve etik kurul izni alındı, araştırmanın amacı annelere açıklanarak bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatıldı. Araştırma Şubat-Eylül 2017 tarihleri arasında Yozgat il Merkezi'nde bulunan Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Yozgat il merkezi'nde bulunan 9 Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 0-12 aylık bebeği olan anneler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini belirtilen tarihlerde ASM'lere başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 455 anne oluşturdu. Veriler, araştırmacılar tarafından literatür incelemesi doğrultusunda geliştirilen aile ve bebeğe ilişkin sosyodemografik özellikleri sorgulayan tanıtıcı özellikler veri formu ile annelerin güvenli uyku çevresi oluşturmaya yönelik bilgi ve uygulamalarını değerlendiren anket formu kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ve Ki kare testi kullanıldı. Araştırma kapsamına alınan annelerin yaklaşık yarısının 26-35 yaş grubunda, üçte birinin ilkokul mezunu ve üçte ikisinin ev hanımı olduğu belirlendi. Annelerin yarısı bir çocuğa sahip olup, %39.6'sının sigara kullandığı saptandı. Araştırma kapsamına alınan annelerin %56.0'ının preterm bebekler ve %58.4'ünün miadında doğan bebekler için en güvenli uyku pozisyonunun yan pozisyon olduğunu bildirdiği bulundu. Annelerin tamamına yakınının daha önce ABÖS ile karşılaşmadığı, %87.7'sinin uyku pozisyonu ile ABÖS arasındaki ilişkiyi bilmediği belirlendi. Katılımcıların %86.1'inin bebeğini ABÖS'den korumak için güvenli olan uyku pozisyonu hakkında bilgisinin olmadığı bulundu. Çalışmada annelerin tamamına yakınının bebeği ile oda paylaşımında bulunduğu, yatak paylaşımının ise %6.8 ile düşük oranda görüldüğü belirlendi. Annelerin bebeğini yan ve yüzüsütü pozisyonda yatırma, yatak paylaşımı yapma, uyku ortamında yastık gibi yumuşak nesneler kullanma, bebeğin yüzüne örtü örtme ve beşik içerisinde oyuncak bulundurma gibi riskli uygulamalarının olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The safe sleeping environment is provided by arranging the baby's sleeping environment to eliminate the risk factors. The safe sleeping environment is extremely important to protect the baby from adverse situations such as strangulation during sleep and sudden infant death syndrome. This study was conducted descriptively and cross-sectionally in order to evaluate the knowledge and practices of mothers with 0-12 months baby to create a safe sleeping environment. Before starting the study, the permission of the institution and the ethics committee were obtained and the purpose of the study was explained to the mothers and an informed consent form was signed. The study was conducted between February and September 2017 in Family Health Centers (ASM) in Yozgat city center. The sample of the study consisted of 455 mothers who applied to FHCs and accepted to participate in the study on the specified dates. Before starting the study, the permission of the institution and the ethics committee were obtained, the purpose of the study was explained to the mothers and an informed consent form was signed. The data were collected by using the descriptive characteristics data form that questioned the sociodemographic characteristics of the family and the infant developed by the researchers in the light of the literature review and the questionnaire form which evaluates the knowledge and practices of the mothers to create a safe sleep environment. Descriptive statistical analysis and Chi square test were used for the evaluation of the data. It was determined that approximately half of the mothers included in the study were in the 26-35 age group, one third was primary school graduates and two thirds were housewives. Half of the mothers had one child and 39.6% were smokers. It was found that 56.0% of the mothers included in the study reported that the safest sleeping position for preterm babies and 58.4% for term babies was the lateral position. It was determined that almost all mothers had never experienced SIDS and 87.7% did not know the relationship between sleep position and SIDS. It was found that 86.1% of the participants did not know about the sleeping position suitable to protect the baby from SIDS. In the study, it was determined that almost all mothers shared room with their baby and bed sharing was seen with a low rate of 6.8%. It was found that the mothers had risky applications such as laying the baby in side and face position, sharing bed, using soft objects such as pillows in sleeping environment, covering the face of the baby and having toys in the crib.