Türkiye'de sektörel anlamda animasyonun durumu
State of the meaning of animation sector in Turkey
  1. Tez No: 576958
  2. Yazar: MEHMET ATILAY HÜSNÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUTKU DİLEM ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de sektörel anlamda animasyonun durumunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, alanında yetkin 11 kişiye, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile, Türkiye'de animasyonun teknik açıdan durumu nasıldır? Türkiye'de animasyon kimliği var mıdır? Türkiye'de ki animasyon eğitimi veren kurumların durumu nasıldır? Animasyon alanında karşılaşılan zorluklar nelerdir? Devletin animasyon sektörüne desteği nasıldır? Soruları sorulmuştur. Elde edilen bulgular gruplanarak sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Animasyon film alanında uzmanlaşmış yönetmen bulunmaması, şirketlerin maddi sıkıntılarının, animasyon kalitesini etkilemesi, animasyon eğitimi veren üniversitelerin, animasyon sektörü ile bağlarının bulunmaması, animasyon alanındaki Türkçe kaynak sıkıntısı, yazılımların pahalı olması, çalışma şartlarındaki zorluklar ve devlet desteklerinin yetersiz olması, olarak özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
This study provides information on the use in various fields of animation, have tried to determine the authority of the 11 people with the problems of the sector by making interviews in these areas, working areas, the situation in terms of technical animation in Turkey is how you can talk about the animation identity in Turkey we, that animation training in Turkey What can you say about institutions, what are the difficulties in animation, what is the support of the state to the animation industry, could you tell us about your animation adventure, questions you asked if you have ideas that you think I would have jumped or that you want to add, that you would contribute to my thesis. The development of animation series sector in Turkey has gained a great acceleration along with TRT children's channel. With this development, there has been a large increase in the number of channels broadcasting cartoons. The development of animation technique has benefited the advertising sector in terms of cost. While these developments were experienced in the film and advertising sector, the big publishing companies in the game industry opened their own stores and started selling games on the internet, giving independent game developers the opportunity to announce their games to the world. In this way, the development of the game industry sector in Turkey simultaneously with the animated series has gained momentum. In line with this information, the focus of the questions is on line series, advertising and game industry employees