Gebeliğin planlanma durumuna göre gebelikte ve doğum sonu dönemdeki doğum korkusu beklentisi ve algısı
Birth fear expectation and perception in pregnancy and postpartum period in respect of the planning status of pregnancy
- Tez No: 576961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, gebeliğin planlanma durumuna göre kadınların gebelikte doğum korkusu beklentisini ve doğum sonu, deneyimlenen doğum korkusunu belirlemek; gebelikte doğum korkusu beklentisi ve doğum sonu, deneyimlenen doğum korkusunu karşılaştırmak; travmatik doğum algısı, gebelikte doğum korkusu beklentisi ve doğum sonu, deneyimlenen doğum korkusu arasındaki ilşkiyi belirlemek amacıyla karşılaştırmalı-ilişki arayıcı çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın doğum polikliniğinde ve doğum sonu servisinde yürütülmüştür. Araştırmada 26.02.2018\31.12.2018 tarihleri arasında planlanmamış 94, planlı 96 gebe olmak üzere toplam 190 gebeye ulaşılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüzyüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Gebeliğin 28-40 haftasında olan gebelere Tanıtıcı Bilgi Formu I, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği, Wijma Doğum Beklentisi/ Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A versiyonu uygulanmış, aynı gebelere doğum sonu ilk üç haftada ulaşılarak Tanıtıcı Bilgi Formu II, Wijma Doğum Beklentisi/ Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) B versiyonu uygulanmıştır. Elde edilen veriler, tanımlayıcı analizler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) ve Mann Whitney-U Testi, Kruskall Wallis H testi, Pearson Korelasyon ve Çoklu Regresyon kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, kadınların gebeliklerini planlama durumuna bakılmaksızın gebelikte doğum korkusu beklentisi ağır düzeyde olduğu, kadınların gebeliklerini planlama durumuna bakılmaksızın doğumda deneyimlenen korkularının klinik düzeyde olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte gebeliği planlama durumuna göre gebelikte doğum korkusu beklentisinin farklılaşmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Planlanmamış gebelik yaşayan kadınların doğum korkusunu daha yoğun yaşadıkları (p>0.05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a comparative study in order to determine and compare the expectation of birth fear in pregnancy and postpartum birth fear of women according to the planning status of pregnancy and to investigate the relationship between traumatic childbirth perception and e expectation of birth fear in pregnancy and postpartum birth fear. The study was carried out in the obstetrics and gynecology clinic of Ahi Evran University Training and Research Hospital. In this study, a total of 190 pregnant women, 94 of which were not planned and 96 of which were planned; were reached between 26/02/2018 – 31/12/2018. Data were collected by the researcher using the face to face interview method. Pregnant women at 28-40 weeks of gestation were given the Descriptive Information Form I, Traumatic ChildBirth Perception Scale, Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ_ A version), and the same pregnant women were reached in the first three weeks after the birth and Descriptive Information Form I and Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ_ B version) were applied. Data were analyzed using descriptive analysis (frequency, percentage, mean, standard deviation) and Mann Whitney-U Test, Kruskall Wallis H test, Pearson Moment Correlation, and Multiple Regression. As a result of this study, it was found that the fears of birth during pregnancy were very severe regardless of whether the pregnancy was planned or not, the fears toward birth were at the clinical level after birth. However, it was found that the expectation of birth fear did not differ according to the planning status of pregnancy (p>0.05). It was found that women who had unplanned pregnancy experienced fear of birth more intensively (p> 0.05).