Transformation of Japanese security policy: From pacifism to proactive policies between 1976- 2018
1976- 2018 arasında Japonya güvenlik politikalarının dönüşümü: Pasifizmden proaktifliğe
- Tez No: 576976
- Danışmanlar: Prof. Dr. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez Japonya'nın Kuzey Doğu Asya ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı belirlediği güvenlik politikalarını incelemektedir. Bunu yaparken özellikle Japon güvenlik algısının pasifizmden proaktif politikalara dönüşmesi göz önünde bulundurulmuştur. Özel olarak bu dönüşüm durumunun Japonya'nın çevresindeki gelişmelere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu değişimler arasında Kuzey Kore'nin nükleer silah çalışmaları, Çin'in yükselen gücü ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgedeki rolü başlıcadır. Bu amaçla bu tez daha çok Japonya'nın Ulusal Güvenlik Program Rehberleri'ni temel alarak bu dönüşümü anlamaya çalışmaktadır. Bu rehberler 1976, 1995, 2004, 2010, 2013 ve 2018 olmak üzere beş kere yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Japan's security policy, with particular focus on relations with East Asian countries and the US, especially consider the policy changes in security from pacifism to proactive. More specifically, it presents an overview of the transformation of Japan's security policy in response to the change in the security environment in East Asia, particularly North Korea's military development and the rise in China's power and the role of Unites States in the region. For this purpose, the thesis pays particular attention to change in the content of its basic policy document, the National Defense Program Guidelines (NDPG), compiled in 1976 and subsequently revised five times, in 1995, 2004, 2010, 2013 and 2018