Frontex's cooperation with turkey: Beyond technicality
Frontex Türkiye işbirliği: Teknik olanın ötesinde
  1. Tez No: 576977
  2. Yazar: MERT CANGÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin Türkiye'yle ilişkileri bağlamında Frontex Türkiye işbirliğinin etkilerini incelemektedir. Avrupa Birliği'nin dışsallaştırma stratejisi ile uyumlu olarak Frontex, Türkiye'nin AB'ye doğru olan göç akışlarını sınırlandırabilmesi için, Türkiye'nin sınır yönetme kapasitesini arttırmaya dönük çeşitli faaliyetler yürütmüştür. Bu çerçevede ajans, Türkiye'nin sınır yönetiminde risk analizinden ve veri elde etme yöntemlerinden faydalanılmasını, birimler arasında veri değişimini ve sınır görevlilerinin eğitimini teşvik edici çeşitli aktiviteleri yürütmüştür. Tez, bu pratiklere odaklanarak Frontex'in Türkiye'nin sınır polisliğine etkilerini tartışmaktadır. Daha spesifik olarak tezde, 2010'dan bu yana Frontex'in Türkiye'deki sınır yönetimi birimlerine risk mantığının unsurlarının kullanımını yaygınlaştırdığı savunulmuştur. Bu bağlamda tez ilgili teknik düzenlemeleri detaylandırmış, bu işbirliğinin etkilerinin teknik olanın ötesine geçtiğini ve belirli iktidar etkileri içerdiğini savunmuştur. Böylece, belirli göstergelere dayanarak, tez Frontex'in üçüncü ülkelere olan etkilerine dair literatüre katkı sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of Frontex's cooperation with Turkey in the context of EUTurkey relations. In line with the EU's externalization strategy, Frontex conducts several activities to improve Turkey's border management capacity in the 2010s so that Turkey be able to restrict the migratory flows toward the EU. In this frame, the agency has conducted several activities to promote the utilization of risk analysis, data collection methods, exchange data among units and train border guards in Turkey's border management. The thesis discusses the effects of Frontex on Turkey's border policing through focusing on these practices. More specifically, it is argued that Frontex has promoted utilization of the elements of risk logic to the Turkish border authorities from the 2010s onwards. In this context, the thesis elaborates related technical arrangements and argues that the effects of this cooperation move beyond technicality and contains certain power effects. Thus, based on certain indicators from Turkish border units, this thesis aims to contribute the literature on Frontex's effects on third countries.