Türkiye'de tüketici kredisi
- Tez No: 577008
- Danışmanlar: PROF. DR. CUSUP PİRİMBAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Küresellesen sermaye gelismis ve gelismekte olan ülkelerin değisim ve gelismesinde önemli bir aracı olan tüketici Kredilerinin mal ve hizmet alımını kolaylastıran, bankalar ise mevduatlarını ticari kredilere nazaran daha az riskli ve yüksek kazanç getirisi olan tüketicilere kanalize ederek, piyasayı belirleme konumuna sahip olmuslardır. Bireysel iktisadi aktörlerin önem kazandığı günümüzde, bankacılık sektörünün uyguladığı politikalar piyasalasma ve bireysel iktisadi özgürlükleri destekler niteliktedir. Tüketici Kredilerine bu çerceveden bakınca, bankaların rasyonel kredi vermeleri, rasyonel tüketicilerin gelismesi ve piyasaların derinlesmesinde etkin olmustur. Bireylere, ticari amaçlar dışında kullanılmak ve belirli sartlarda geri ödenmek üzere; doğrudan nakit olarak veya belirli bir mal veya hizmetin satın alınması sartı ile verilen tüketici kredileri, ekonomiye olan etkisi bakımından bir değerlendirmeye tabi tutulduğu zaman, sözkonusu kredilerin, kaydı para mekanizması yolu ile ve paranın tedavül hızını artırmak suretiyle, toplam para arzını artırdığı söylenebilir. Tüketici kredilerinin, enflasyona sebep olup olmayacağı konusu ise arzın elastikiyetine bağlıdır. Zira; tüketici kredilerinin kullanılmasıyla, tüketici kredisi ile satın alınabilecek mal ve hizmetlerin üretildikleri sektörlerdeki gelisme, tüketici kredisinin neden olduğu talep artısını yok edecektir. Dolayısıyla; bu sartlar altında, tüketici kredilerinin üretimi desteklediği söylenebilir. Tüketici kredilerinin yaygın olarak kullandırılması durumunda, dayanıklı tüketim malı üreten sanayilerde meydana gelen gelismeler, yan sanayilerin gelismesine ve aynı zamanda maliyet azalısları nedeniyle fiyatlarda düsmeye neden olacaktır. Ancak, tüketici kredileri dolayısıyla ortaya çıkan üretim artısı sağlanamazsa, talep artısı neticesinde fiyatlar yükselecektir. Ayrıca; enflasyon, tüketici kredilerinin, özel tasarrufları azaltarak para akımım kuvvetlendirmesi sonucu ile de ortaya çıkabilecektir. Tüketici kredilerinin kullandırıldıktan sonra geri ödenmemesi durumunda; bankaların ve ekonominin olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçmek için, tüketici kredisi kullandıran bankaların, krediyi kullandırmadan önce bir takım etmenleri gözönüne alarak etkin bir analiz yapmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The global capital has simplified using of the consumer credit in the developed and developing countries, banks began to prefer an investment of deposits in less risky, high profit consumer credits to commercial credits. Presently, when the person is estimated as the economic actor, the policy used by bank sector supports market economy and personal economic freedom. Having looked at the consumer credit from this party, rational credits of bank are effective in development of rational consumers and a deepening of the markets The consumer credits, given to people for non-commercial objectives and with the certain condition on return, cash or with a condition of purchase of the certain goods or service, raise the general offer of money by means of registration of monetary mechanisms and increase of speed of a turn of money. Influence of the consumer credit on inflation is connected with elasticity of the offer. Because with use of the consumer credit consumers will prefer to receive development of that sector, whose goods or service by means of the consumer credit, liquidates increase of demand. Thus; in these conditions it is possible to tell, that, the consumer credit supports manufacture. In case of distribution of use of the consumer credit, development in manufacture of the strong goods will lead to development of other close sectors and at the same time reduction of charges will lead to drop in prices on the goods and services. But, if there will be no increase in manufacture by means of the consumer credit with increase in demand of the price at the goods and services will rise. Besides the consumer credit will reduce private savings and as a result strengthening of a turn of money inflation can begin. In case of use of the consumer credit and not the refund to prevent negative effect on banks and economy, banks, which give the consumer credit before giving the credit should consider some factors and lead the active analysis.