Türkiye'de tüketici kredisi sözleşmeleri bakımından finansal tüketicinin korunması ve sosyal piyasa ekonomisi çerçevesinde bir Türkiye değerlendirmesi
Protection of financial consumers in terms of consumer credit arrangements in Turkey and a Turkey assessment in the context of the social market economy
  1. Tez No: 497392
  2. Yazar: BARIŞ SANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TUBA AKÇURA KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, İşletme, Economics, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sosyal piyasa ekonomisi ile tüketicinin korunması kavramları arasındaki ilişkinin bir görünümü olarak, mevzuatımızda yer alan düzenlemeler ışığında finansal tüketicilere tüketici kredisi sözleşmeleri bakımından sağlanan korumanın sosyal piyasa ekonomisi ile uyumluluk düzeyinin araştırılması tezimizin ana temasını oluşturmaktadır. Tezimizin ilk bölümünde, finansal tüketicinin korunması kavramsal olarak ele alınmış, bu çerçevede, öncelikle, tüketim ve tüketicinin korunması süreçleri bir bütün olarak işlenmiş, ardından, doğrudan finansal tüketicinin korunması süreciyle ilişkili kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde, finansal tüketicinin Türk hukukundaki düzenlemeler ışığında tüketici kredisi sözleşmeleri bakımından korunması meselesi sözleşmenin farklı aşamalarının esas alındığı bir tasnif ile ortaya konulmuştur. Meselenin incelenmesinde yer yer AB tüketici mevzuatından ve Avrupa ülkelerinin iç mevzuatlarından da yararlanılmıştır. Üçüncü bölümde, ikinci bölümde yer verilen sözleşmenin aşamalarına göre finansal tüketiciye sağlanan korumanın sosyal piyasa ekonomisinin gereklerine ne denli uyumlu olduğu değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, genel bir değerlendirme yapılarak, tüketici kredisi sözleşmeleri bakımından finansal tüketicilere sağlanan koruma bağlamında Türkiye'nin bir sosyal piyasa ekonomisi olmaya ne kadar yakın olduğu ortaya konulmaya çalışılmış ve bu bağlamda görüşlerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a picture of the relation between the social market economy and consumer protection concepts, analyzing the compatibilty level of the protection provided financial consumers in terms of consumer credit aggrements in consideration of the regulations in our laws constitutes our thesis main theme. In the first part of the thesis, financial consumer protection issue is conceptually handled in this context and within this framework consumption and consumer protection processes are handled as a whole, then the concepts regarding the direct financial consumer protection are included. In the second part, the issue of financial consumer protection is put forth in the light of the regulations in Turkish law in terms of consumer credit agreements, with a dissection based on the various phases of the arrangement. While analyzing the issue, EU consumer law and partly the domestic laws of European countries are also utilized. In the third part, it is assessed that how compatible the protection provided financial consumers with referrence to the varios phases of the arrangement which was referred in the second part with the requirements of the social market economy. At the end of the study, by making an overall assessment, it is tried to exhibit how close Turkey to be a social market economy in the context of the protection provided financial consumers in terms of consumer credit arrangements, and in this context our opinions are taken place.