Sık karşılaşılan hastane enfeksiyonu etkenlerine karşı antibiyotik kombinasyonu içeren kuru toz inhaler formülasyonların tasarımı, karakterizasyonu ve in vitro değerlendirmesi
Design, characterization and in vitro evaluation of DRY powder inhaler formulations containing antibiotic combinations against common nosocomial infection factors
- Tez No: 577037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Hastaneler, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Hospitals, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, sinerjistik etkili antibiyotik kombinasyonu içeren kuru toz inhaler formülasyonu geliştirildi. Öncelikle, mikrobiyolojik testlerle, amikasin ve sefepim maddelerinin kombinasyonunun sinerjistik etkileri ve kombinasyon içerisinde en iyi sinerji gösteren oranları, pulmoner enfeksiyonu olan hastalardan izole edilen Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae ve Acinetobacter baumanii kökenleri üzerinde test edildi. Formülasyon içeriğindeki etkin maddeler ve oranlarının belirlenmesinden sonra formülasyon, kuru toz inhaler preparatlarında sıklıkla kullanılan, mannitol, trehaloz, l-lösin gibi yardımcı maddeler kullanılarak ve Nano boyutlu sprey kurutucu (Nanospray dryer) ile püskürtülerek hazırlandı. Hazırlanan kuru toz inhaler formülasyonları, DSC, FT-IR ve TGA analizleri ile karakterize edildi. Karakterize edilen formülasyonların, yeni nesil impaktör cihazı (Next Generation Impactor) ile aerosolizasyon performansı ve Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) ile enkapsülasyon etkinliği tespit edildi. Mastersizer cihazı ile partikül boyut dağılımı ölçüldü. Kirby-Bauer disk difüzyon testi ile etkinlik performansı değerlendirildi. Sonuç olarak, aerosolizasyon performansı yüksek, teorik olarak alveollere kadar ulaşabilecek boyutlarda, ince partikül fraksiyonu istenilen seviyelerde olan, etkin, stabil ve güvenli bir formülasyon hazırlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a dry powder inhaler formulation was developed containing synergistic antibiotic combination. First, synergistic activitiy in combinations of amikacin and cefepime and the best synergistic ratios in combination were tested on Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae and Acinetobacter baumanii strains isolated from the patients suffering from pulmonary disease by using the microbiological tests. After determining the active ingredients and their proportions, the formulation was prepared using excipients such as mannitol, trehalose, l-leucine, which are frequently used in dry powder inhaler preparations. Solutions were spray dried with nano spray dryer. The dry powder inhaler formulations were characterized by DSC, FT-IR and TGA analyses. The aerosolization performance measured via the next generation impactor. High Performance Liquid Chromatography (HPLC). Particle size distribution was measured with Mastersizer. Kirby-Bauer disk diffusion test was used to evaluate efficacy performance. As a result, an effective, stable, safe formulation with high aerosolization performance, theoretically reaching the alveoli and having a fine particle fraction at the desired level was prepared.