Iğdır koşullarında yetiştirilen pamuk bitkisinde (Gossypium hirsutum l.) çeşit ve fosfor dozlarının verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of varieties and phosphorus doses on yield andquality of cotton plant (gossypium hirsutum l.) culti̇vationsted in Igdır conditions
  1. Tez No: 577039
  2. Yazar: MUHAMMET HEVAL YENİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Iğdır koşullarda yetiştirilen farklı pamuk (Gossypium hirsitum L.) çeşitleri ve farklı fosfor dozlarının verim, verim unsurları ve bazı kalite kriterleriüzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2018 yılı yaz periyodunda tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak çiftçi şartlarında yürütülmüştür. Çalışmada, incelenen özelliklerden ekim-çıkış süresi, ilk taraklanma süresi, ilk çiçeklenme süresi ve ilk koza açma süresi özelliklerinin yanısıra koza kütlü pamuk ağırlığı, iplik olabilirlik indeksi, lif inceliği, olgunluk, lif uzunluğu ve uniformite özellikleri üzerinde çeşit faktörünün önemli etkide bulunduğu belirlenmiş olup, bu özelliklerin tümünde Flash çeşidi denemede kullanılandiğer çeşitlere üstünlük sağlamıştır. Flash çeşidiyle ortalama 119,33 gün sürede en erken koza açımı ve 282,40 kg/da kütlü verimi elde edilmiştir. Çalışmada incelenen odun dalı sayısı, bitkideki koza sayısı ve lif verimi özelliklerinde ise farklı fosfor dozu uygulamalarının önemli olduğu görülmüştür. En yüksek kütlü verimine 308,21 kg/da ile 10 kg/da fosfor dozuyla ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda Flash çeşidi ve 10 kg/da fosfor dozuIğdır koşullarında üretim yapan çiftçiler için tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effect of different phosphorus doses on various cotton(Gossypium hirsitum L.)varieties on yield and quality components on Igdır conditions.Trial was conducdet randomized block factorial design with three reblications during the growing season of 2018 Observations such as sowing –out time, first combining time, first flovering period and first boll opering time as well as cotton sead yield,yarn likelihood index, fiber finnes,maturity, fiber length and uniformity shoved significant differences. Amang examined characteristics, Flash variety illvstrated superior properties when compered to other varieties.Flash variety demonstrated the earliest boll opening time (119.33days) and the highest yield (282 40 kg /da) phaspphorus doses significantly affected the number of monopodial branch number,the number of bool per plant and fiber yield characteristics.10 kg/da phosphorus dose resolted the highet sead cotton yield with 308,21 kg/da . AS a realt of the study, Flash variaty and 10 kg/da phosphorus could beadvised for cotton farmers under Igdır ecologicos conditions.