Total diz protezli hastalarda eklem hareket açıklığını ölçen Dijital İnklinometre, Universal Gonyometre ve Akıllı Telefon uygulamasının (Goniometer Pro, 5FUF5 CO, nj United States) inter rater ve intra rater güvenirlik ve geçerliliğinin incelenmesi
Measuring joint motility in patients with total knee prosthesis investigation of the reliability and validity of the inter-rater and intra-rater Digital İnclinometer, Universal Goniometer and Smart Phone application (Goniometer Pro, 5FUF5 CO, nj United States)
- Tez No: 577062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamız total diz protezli (TDP) hastalarda eklem hareket açıklığının fleksiyon açısını ölçen Dijital İnklinometre, Üniversal Gonyometre ve Akıllı Telefon Uygulamasının güvenirlik ve geçerliliğini incelemek amacıyla planlandı. Yöntem: Total diz protezi olan 27 hasta alındı, 51 diz değerlendirildi. Inter rater güvenirlik için 1. değerlendirici iki ölçüm 1 saat sonra uygulanmış ve intra rater güvenilirlik için 2 değerlendirici ayrı ayrı ölçümler uygulanmıştır. Diz eklemi normal eklem hareketi universal gonyometre, inklinometre ve akıllı telefon ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın veri analizinde güvenirlik analizlerinde sınıf içi korelasyon katsayısı ve geçerlilik analizlerinde spearman korelasyon katsayısı belirlenmiştir. Bulgular: Olguların ölçüm yöntemlerinde intra rater ve inter rater değerlendirici içi güvenirlikleri sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) 0.749 ile 0.949 arasında istatistiksel olarak anlamlı yüksek korelasyon bulundu. Kriter geçerlilik için r değerleri 0.775 ve 0.941 bulunarak istatistiksel olarak anlamlı yüksek korelasyon gösterdi (p < 0.001). Sonuç: Total diz protezi olgularında klinik değerlendirmelerde kullanılan universal gonyometre, inklinometre ve akıllı telefonun diz eklem hareket açıklığını değerlendirmede güvenir ve geçerli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the the intra rater and inter rater reliability and validity of universal goniometer, digital inclinometer and smartphone application measuring range of motion in patients with total knee arthroplasty. Methods: To assess the inter rater reliability the first examiner applied two measurement and to assess the intra rater reliability two examiners applied two different measurement. The range of motion of the knee joint was assessed with universal goniometer, digital inclinometer and smartphone application. To asseessed the statistics intra class correlation coefficient and spearman correlation rho values were used. Results: The intra rater and inter rater reliability of the subjects that determined by two examiners was found statistically higher intra class correlation coeffficient with 0.749 – 0.949. The concurrent validity rho values was also showed statisticilly significantly higher correlation with the result of 0.775 – 0.941. Conclusion: As a result it was found that universal goniometer, digital inclinometer and smartphone application is reliable and valid assessment tools in clinic practice for the patients with total knee arthroplasty.