Koroner anjiyografi yapılan hastaların uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyi
Sleep quality and fatigue level of patients with coronary angiography
  1. Tez No: 577071
  2. Yazar: TUĞBA ÖNEĞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EFE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma koroner yoğun bakımda anjiyografi yapılan hastaların uyku kalitesine ve yorgunluk düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 15.12.2018- 15.04.2019 tarihleri arasında Yozgat Şehir Hastanesi'nde koroner yoğun bakımda yatmakta olan ve anjiyo olmuş bireylerle gerçekleştirilmiştir (n:205). Veriler, Hasta Tanıtım Formu, Richards- Campbell Uyku Ölçeği, Kısa Yorgunluk Envanteri- Brief Yorgunluk Envanteri kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında t testi, one way anova, ve pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Koroner yoğun bakımda anjiyografi yapılan hastaların Richard!s Campbell Uyku Ölçeği puan ortalaması 46.01±18.90 olarak bulunmuştur. Brief Yorgunluk ölçeğinin puan ortalaması ise 4.49±1.99 olarak bulunmuştur. Richard‟s Campbell Uyku Ölçeği puan ortalaması ile Brief Yorgunluk Envanteri ve alt boyutlarının puan ortalaması arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Hastalarının uyku kalitesi azaldıkça yorgunluk düzeylerinin arttığı belirlenmiştir. Koroner anjiyografi yapılan hastaların uyku kalitesinin kötü ve yorgunluk düzeylerinin yüksek olduğu ve bu duruma bir çok faktörün yol açtığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda; risk grubu olan bireylere, düzenli aralıklarla uyku hijyeni ve aktivite planlamasına yönelik hemşirelik bakım planlamalarının yapılması ve danışmanlıkların verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine sleep quality and fatigue levels of patients undergoing angiography in coronary intensive care unit. The study was conducted between 15.12.2018-15.04.2019 in Yozgat City Hospital on individuals in coronary intensive care unit, who underwent angiography (n: 205). Data were obtained by using the Patient Identification Form, Richards-Campbell Sleep Scale, Brief Fatigue Inventory and Brief Fatigue Inventory. In the analysis of the data, t-test, one-way ANOVA and Pearson correlation coefficients were used to compare dependent and independent variables. The mean score of Richard's Campbell Sleep Scale was 46.01 ± 18.90 for the patients who were subjected to angiography in intensive care. The mean score of the Brief Fatigue Scale was 4.49 ± 1.99. It was detected that Richard's Campbell Sleep Scale average score negatively affects the Brief Fatigue Inventory and the mean score of the subscales. It is also identified that the patients fatigue levels increase as sleep quality decreases. Coronary angiography patients were found to have poor sleep quality and high fatigue levels, which was caused by various factors. In line with these results, it is recommended to implement nursing care plans and consultancy for sleep hygiene and activity planning at regular intervals for individuals at risk.