Üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi
Determination of nutritional habits and physical activity levels of university students
  1. Tez No: 577072
  2. Yazar: SÜMEYYE TUBA AYTEKELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırmaya 2018-2019 eğitim öğretim yılında İnönü üniversitesinde eğitim-öğretim gören ve gönüllü katılım gösteren 270 öğrenci dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyo-demografik Bilgi Formu ile birlikte Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nin kısa formu (UFAA-KF) ve Hollanda Yeme Alışkanlıkları anketi (DEBQ) uygulanmıştır. Veriler IBM statistics (SPSS versiyon 25.0, Armonk, NY) windows paket programında analiz edilmiş olup analizlerde betimleyici istatistiklerle birlikte bağımsız örneklem t testi, Kruskal Wallis H testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular: Üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ile bölümleri, sınıfları, aylık gelirleri ve yaşadıkları yer arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken VKİ'leri, yeterli ve dengeli beslenme durumu ile öğün atlama nedenleri arasında anlamlı bir fark bulundu. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin yeme tutumları ile fiziksel aktivite düzeyleri arasında anlamlı herhangi bir ilişki olmadığı ancak erkeklerin kadınlara göre fiziksel olarak daha aktif oldukları gözlendi. Sonuç: DEBQ anketinden yüksek puan alan öğrencilerle yüz yüze görüşülerek ruh halinin yeme davranışı ve dolayısıyla fiziksel aktivite üzerine olası etkileri daha ayrıntılı bir şekilde belirlenmelidir. Ayrıca, üniversite öğrencilerine yönelik fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmasına yönelik eğitimler ve bilgilendirme toplantıları düzenlenerek öğrencilerin bu yöndeki farkındalıkları arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between nutritional habits and physical activity levels of university students. Material and Method: 270 students attending to Inonu University in 2018-2019 academic year and volunteering were included in the study. A short form of the International Physical Activity Questionnaire (UFAA-SF) and the Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ) were administered to the participants along with the Socio-demographic Information Form. Data were analyzed by IBM statistics (SPSS version 25.0, Armonk, NY) windows package program and independent samples t test, Kruskal Wallis H test and Mann-Whitney U test were used with descriptive statistics. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. Results: While there was no statistically significant difference between university students' eating habits, departments, classes, monthly income and place of residence, there was a significant difference between BMIs, adequate and balanced nutritional status and the reasons for skipping meals. In addition, there was no significant relationship between university students' eating attitudes and physical activity levels, but men were more physically active than women. Conclusion: The possible effects of mood on eating behavior and physical activity should be determined in more detail by face-to-face interviews with students who have high scores from DEBQ questionnaire. Moreover, awareness can be enhanced by organizing trainings and information meetings in order to gain a healthy eating habits along with physical activity.