Sadri Maksudi Arsal'ın tarihçiliği
The historiography of Sadri Maksudi Arsal
- Tez No: 577077
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sadri Maksudi Arsal, Türk bilim dünyasına önemli katkılar sunmuş çok yönlü bir bilim insanıdır. Sadri Maksudi temel olarak hukuk, lisan ve tarih alanlarında faaliyet göstermiş ve yaptığı çalışmalarla Türk bilim camiasında müstesna bir yer kazanmıştır. Onun yaşamına bakıldığında tarih biliminin köklü ve ayrı bir yeri olduğu hemen görülecektir. Sadri Maksudi Arsal'ın ilk akademisyenlik deneyimi tarih sahasında olduğu gibi ilk akademik makalesi de tarih alanında yayımlanmıştır. Maksudi Türkiye'de daha önce siyasi kimliği ile sınırlı bir çevrede tanınmaktaydı. Bir bilim insanı olarak Türkiye kamuoyunda ilk tanınması ise tarihçi kimliği ile olmuştur. Sorbon Üniversitesi Türk Tarihi müderrisi olarak Türkiye'ye gelmiş, konferanslar vermiş, Atatürk'le görüşerek Türkiye'ye temelli gelme daveti almıştır. Tarih çalışmalarını bakıldığında ise hemen hemen tüm faaliyetlerini Türkiye'de yapmıştır. Türkiye'de sadece tarih çalışmaları yapmamış aynı zamanda tarih çalışmalarının kurumsallaşma noktasında da önemli bir rol üstlenmiştir. Biz bu çalışmamızda öncelikle Sadri Maksudi'nin tarihçiliğinin önemli dönüm noktalarını tespit ederek, muhteviyatı ve karakteristik özellikleri hususunda değerlendirmelerde bulunduk. Daha sonra Sadri Maksudi'nin; Türk Tarih Kongrelerindeki faaliyetleri, Türkiye'deki ilk tarih çalışmaları, Türk Tarih Tezi çalışmalarına katkısı ve Türk Ocağı Türk Tarihi Tetkik Heyetinin kuruluşundaki rolü, tarih alanında yaşadığı münakaşalar ve hukukçuluğu ile tarihçiliği arasındaki ilişki detaylıca incelenmiştir. Son olarak ise tarihçi kimliği tüm yönleriyle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sadri Maksudi Arsal is a versatile scientist who has contributed significantly to the Turkish science world. Sadri Maksudi fundamentally has studied on the law,language,history and earned an important place in the Turkish science world. It would be seen at once that the science of History has an important position and long-standing background in his life.Sadri Maksudi's first academical article is on the History subject as well as his first academical experience.Sadri Maksudi was little-known with his political identity in Turkey then. His acknowledge in the Turkish public opinion as a scientist has been with his Historian identity.He came to Turkey as professor of Turkic history of Sorbonne University, lectured here and eventually met Atatürk and invited to stay in Turkey.He performed most of his studies regarding history in Turkey.He didn't just perform his historical studies in Turkey , but he took an active role on the institutionalization of Turkish Historical studies at the same time.In this study, we firstly have determined the important milstones of Sadri Maksudi's historianship, explained about the substance and his distinctive traits. Subsequently we analyzed Arsal's first historical studies in Turkey, his activities in the Turkish Historical Congresses, his contribution to the Turkish Historical Thesis' studies, his role in foundation of the Committee of the Research of the Turkish History within the Turkish Hearth Society , debates he had on history , and the relationship between his historianship & lawyership.and lastly explained about his historianship's elements.