The effect of vitamin d3 on spike wave discharges in genetic absence epileptic wag/rij rats
Geneti̇k absans epi̇lepsi̇li̇ WAG/RİJ siçanlarda vi̇tami̇n D3 'ün di̇ken dalga deşarjlarina etki̇si̇
  1. Tez No: 577091
  2. Yazar: FERAY KODAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Absans epilepsi, genellikle çocukluk çağında görülen konvülsiyonsuz bir epilepsi çeşididir. Bu çalışmada, spontan absans nöbeti geçiren WAG/Rij sıçanlarda D3 vitamininin diken dalga deşarjı parametrelerine etkisini bulmayı amaçladık. Rastgele 7 gruba ayrılan WAG/Rij sıçanlara elektrokortikortigram (ECoG) kaydı için elektrot yerleştirildi. Cerrahiden 1 hafta sonra sıçanlardan 3 saat bazal kayıt alındı ve sonrasında D3 vitamini 1.25, 2.5, 5, 10, 25 ve 50 mg/kg dozlarında intraperitoneal (i.p.) olarak enjekte edilerek 3 saatlik kayıt daha elde edildi. İlaç sonrası dönem ilaç öncesi dönemle karşılaştırılarak her parametre için ortalama % kontrol değeri bulundu ve % kontrol değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca, D3 vitamininin uygulandıktan kaç dakika sonra etki ettiğini bulmak için zaman analizi yapıldı. D3 vitamini 2.5 ve 5 mg/kg dozlarında toplam Diken Dalga Deşarj sayısını, toplam spike sayısını ve toplam spike süresini kontrol grubuna göre anlamlı olarak azalttı. Ortalama DDD süresinin ise sadece 2.5 mg/kg dozunda azaldığı saptandı. 1.25, 10, 25 ve 50 mg/kg dozlarında ise DDD parametreleri açısından herhangi bir fark görülmedi. Etki zamanı analiz edildiğinde, 2.5 mg/kg D3 vitamini 100. dakikadan itibaren toplam DDD sayısını anlamlı olarak azaltırken, 5 mg/kg uygulanan D3, toplam DDD sayısını 140. dakikadan anlamlı olarak azalttı. Araştırma sonuçlarımız, D3 vitamininin doz selektif olarak konvulsif olmayan absans nöbetlerini de azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Absence epilepsy is a type of epilepsy without convulsions, usually seen in childhood. In this study, we aimed to determine the effects of vitamin D3 on the parameters of spike wave discharges in WAG/Rij rats with spontaneous absence seizures. WAG/Rij rats were randomly divided into 7 groups and electrodes were placed for electrocorticortigram (ECoG) recordings. One week after the surgery, 3 hours of basal recording was obtained from the rats, and then 3 hours of recording was obtained after the intraperitoneal (i.p.) injection of vitamin D3, at the doses of 1.25, 2.5, 5, 10, 25 and 50 mg/kg. Average % control value for each was parameters calculated by comparing the post-drug period to the pre-drug period. Furthermore, time analysis was performed to find out the effective minute of vitamin D3 administration. Vitamin D3 significantly decreased the total number of SWDs, total number of spikes and total spike duration at the doses of 2.5 and 5 mg/kg compared to the control group. The mean duration of SWDs was decreased only at the dose of 2.5 mg/kg. No difference was observed in the SWDs parameters at the doses of 1.25, 10, 25 and 50 mg/kg. When the effective time was analyzed, 2.5 mg/kg vitamin D3 significantly decreased the total number of SWDs in the 100 minute, whereas 5 mg/kg D3 significantly decreased the total number of SWDs in the 140 minute. The results of this study showed that vitamin D3 dose-selectively decreases non-convulsive absence seizures, too.