250HD3, fitaz ve kalsiyum ve fosfor seviyelerinin broylerlerin performans ve mineral emilimi üzerine etkisi
Influence of 250HD3, phytase and calcium and phosphorus levels on performance and mineral absorption of broilers
  1. Tez No: 197844
  2. Yazar: MURAT EMRE YARDİBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETVitamin D3, iskelet formasyonu, kemik gelişimi, Ca/P optimizasyonu vebüyümede görevli bir vitamindir. Kanatlı diyetlerine yeterli miktarda vitamin D3katılıyor olmakla beraber saha şartlarında raşitizm veya TD gibi iskelet sorunlarıgözlemlenebilmektedir. Bu sorunların üstesinden gelmek ve büyüme ve yemdenyararlanımı iyileştirmek için Vitamin D3'ün ticari bir metaboliti olan HyD vemikrobiyal bir fitaz (Ronozyme P) tanıtılmakta ve hem yumurtacı hem de broilerüretiminde önerilmektedir.Bununla beraber HyD ve fitazın ayrı ayrı ve birlikte, farklı Ca ve kullanılabilir Pseviyelerindeki etkinliğini inceleyen çok sayıda bilimsel araştırma yoktur. Bu sebeplebu çalışmada farklı Ca, P ve D3 vitamini seviyelerinde HyD ve fitazın broilerperformansı ve mineral emilindeki etkileri incelenmiştir.Ross 308 ırkı erkek cinsiyetli 560 adet bir günlük civciv kullanılmıştır vedeneme 42 gün sürmüştür. Çalışmada her muamele 8 tekrar olacak şekilde 7 muameleuygulanmıştır. Hayvanlar Trakya Üniversitesi Zootekni bölümünün deneme ünitelerinde0-21 günler arasında başlatma (% 23 HP ve 3050 kcal/kg ME, % 1.1 Ca ve % 0.50hazmolabilir P) ve 21-42 günler arasında da bitirme (% 20 HP ve 3200 Kcal/kg ME, %0.90 Ca, % 0.45 hazmolabilir P) yemleri ile beslenmiştir. Deneme yemleri soya ve mısırtemelli olarak Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü denemeünitesindeki yem ünitesinde hazırlanmıştır.Bir günlük civcivler bireysel olarak tartılarak rastgele her kafese 10 adet gelecekşekilde 56 kafese dağıtılmışlardır. Deneme kafesleri tel ızgara zeminli, damla tipi sulukiçermektedir. Yemleme ve sulama ad libitum uygulanmıştır ve 24 saat ışık uygulamasıyapılmıştır. Isıtma için radyan ısıtıcı kullanılmış ve deneme ünitesi sıcaklığı 300C'den250C'ye kadar her hafta 2,5 0C düşecek şekilde uygulanmıştır.Civcivler haftalık olarak tartılmış ve her hafta yemliklerde artan yem tartılarakhaftalık yem tüketimi saptanmıştır. Plazma Ca ve P seviyelerini gözlemleyebilmek için21. gün her tekrar grubundan 2 ve her muameleden 16 hayvandan olacak şekilde kanörnekleri alınmıştır. Kemik mineralizasyonun bir göstergesi olarak tibiotarsus kırılmadirenci ve elastikiyeti üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla 27.günde hermuamele grubundan 21 adet hayvan kesilerek sağ tibiaları diseksiyonla ayrılmıştır.Çalışmanın neticesinde düşük Ca ve P seviyesine rağmen normal vitamin D3 vefitaz uygulanan gruptaki YDO 42. günde en düşük bulunmuştur. Kemikmineralizayonun bir göstergesi olarak kırılma direnci normal Ca ve P seviyesi ile düşükvitamin D3+ HyD grubunda en yüksek bulunurken bunu düşük Ca ve P seviyelerinde venormal vitamin D3+fitaz grubu izlemiştir.ANAHTAR KELİMELER: HyD, fitaz, Ca, P, broylerii
Özet (Çeviri)
SUMMARYVitamin D3 is responsible for skeletal formation, bone development, calciummineralisation, Ca/P optimisation and for growth. In spite of the sufficient amount ofvitamin D3 supplementation into growing bird diets, skeletal problems such as rickets orTD might possibly be observed under field conditions. To overcome the skeletalproblems and improve growth and food utilization, HyD (1.25 % 25OHD3), acommercial metabolite of vitamin D3 and a microbial phytase (Ronozyme P) have beenpromoted and recommended for both layer and broiler productions.However, there are not many research results in the scientific literature usingHyD and phytase separately and in combination tested at different levels of calcium andavailable phosphorus. Therefore, the purpose of this study is to examine the effects ofHyD and phytase at different levels of calcium and phosphorus on broiler performanceand mineral absorption.Ross 308 breed 560 day old chicks have been used and trial took 42 days. Therewere 8 treatment group and 7 replications in each treatment. Birds were fed with astarter diets (23 % CP and 3050 kcal/kg ME, 1.1 % Ca and 0.50 % available P) fromday 0 to 21, and with grower diets (20 % CP and 3200 Kcal/kg ME, 0.90 % Ca, %0.45 available P) from day 21 to 42 in broiler experimental units of Department ofAnimal Sicence of Trakya University in Tekirdağ-Turkey. Experimental diets were soyaand corn based diets and were prepared in the feed mill of the Department of AnimalScience in Tekirdağ.One day old chicks of Ross breed were individually weighed and randomlyplaced into 56 broiler battery cage experimental units of 10 birds in each. Experimentalbattery cages have net floor and nipple watering system. Feed and water were given tobirds ad libitum and experimental room was illuminated 24 hours. For heating radianheaters were used and room temperature has been decreased 2,5 0C every week from300C to 250C gradually.Chicks were weighed weekly and feed consumption has been calculated bycollecting the remaining feed. To observe the plasma Ca and P levels, blood sampleshave been taken from 16 birds from each treatment at day 21. As an indication of bonemineralization to measure tibiotarsus breaking strength and elasticity at day 27, 21 birdshave been slaughtered from each treatment group and right tibias have been dissected.As a result of the trial in spite of lower Ca and P levels, FCR has found thelowest at day 42 in the treatment 7 which has standart vitamin D3 and phtyase wasadded on top. As an indication of bone mineralization, bone breaking strength has beenfound the best in the treatment 3 which has standart Ca and P level but lower vitaminD3+HyD.KEY WORDS: HyD, phytase, Ca, P, broileriii