Hemşirelerin öfke düzeyleri ile empatik eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between anger levels and empathic tendencies in nurses
  1. Tez No: 577095
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma hemşirelerin öfke düzeyleri ile empatik eğilimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Nisan- Eylül 2017 tarihleri arasında Batman İl merkezindeki iki devlet hastanesinde çalışan 464 hemşire oluşturdu. Araştırma çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 370 hemşire ile gerçekleştirildi. Veri toplamasında;“Kişisel bilgi formu”,“Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ)”,“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ)”kullanıldı. Veriler SPSS Windows version 24.0 paket programı ile analiz edildi. Değerlendirmede, Student t testi, Mann Whitney U, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskall Wallis testi kullanıldı. Hemşirelerin ölçek toplam puan ortalamaları; Empatik Eğilim Ölçeği, 66.43±7.02, SÖÖTÖ sürekli öfke alt ölçeği, 21.26±5.38, SÖÖTÖ içe dönük öfke alt ölçeği, 14.43±5.38, SÖÖTÖ dışa dönük öfke alt ölçeği, 15.74±4.32, SÖÖTÖ öfke kontrol alt ölçeği, 22.66±5.01 olduğu saptandı. Hemşirelerin, empatik eğilimi, sürekli öfke ve dışa dönük öfke düzeylerinin orta, öfke kontrolünün iyi, içe dönük öfke düzeylerinin düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study in order to determine the relationship between levels of anger and empathic tendencies in nurses. The population of the study consisted of 464 nurses working in two state hospitals in Batman city center between April and September 2017. The study was conducted with 370 nurses who voluntarily agreed to participate in the study. For data collection,“Personal Information Form”,“Empathic Tendency Scale (ETS)”and“Trait Anger and Anger Expression Style Scale (TAAESS)”were used. The data were analyzed with SPSS Windows version 24.0 software package. Student t test, Mann Whitney U, One-way Analysis of Variance (ANOVA) and Kruskall Wallis test were used for the evaluation. The mean total score of the nurses were as found as follows; Empathic Tendency Scale 66.43 ± 7.02, TAAESS trait anger subscale 21.26 ± 5.38, TAAESS anger-in subscale 14.43 ± 5.38, TAAESS anger-out subscale 15.74 ± 4.32, and TAAESS anger control subscale 22.66 ± 5.01. It was determined that the nurses' empathic tendency, trait anger and anger out levels were moderate, anger control level was good while anger in level was low.