Hemşirelerin öfke yönetimleri ile merhamet düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' anger management and compassion levels
- Tez No: 950744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL ÜZEN CURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma hemşirelerin öfke yönetimleri ile merhamet düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı biçimde yapıldı. Araştırma Nisan- Ağustos 2024 tarihleri arasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterini karşılayan 214 hemşire ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Merhamet Ölçeği Kısa Formu”, ve“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ)”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı Testi, Kruskall Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, Bonferroni Düzeltme Testi kullanıldı. Hemşirelerin Merhamet Ölçeği Kısa Formu toplam puan ortalaması 55,41±9,22, bilinçli farkındalık alt boyutu 15,71±2,73, sevecenlik alt boyutu 15,00±3,33, umursamazlık alt boyutu 9,71±3,25 ve paylaşımların bilincinde olma alt boyutu ise 14,99±2,96 olarak bulundu. SÖÖTÖ sürekli öfke düzeyi alt boyutu 22,40±5,11, öfkenin içe yansıması alt boyutu 17,84±3,99, öfkenin dışa yansıması alt boyutu 16,92±4,08 ve öfke kontrolü alt boyutu 22,63±4,49 olarak bulundu. SÖÖTÖ sürekli öfke düzeyi alt boyutu, öfkenin içe yansıması alt boyutu, öfkenin dışa yansıması alt boyutu ile Merhamet Ölçeği Kısa Formu toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and correlational manner to determine the relationship between nurses' anger management and compassion levels. The study was conducted between April and August 2024 with 214 nurses working at Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital, who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria.“Introductory Information Form”,“Compassion Scale Short Form”, and“The State-Trait Anger Expression Scale/STAS”were used to collect data. Kolmogorov-Smirnoov Test, Pearson Correlation Coefficient Test, Kruskall Wallis Test, Mann Whitney U Test, Bonferroni Correction Test were used to evaluate the data. The total mean score of the nurses' Compassion Scale Short Form was found to be 55.41±9.22, conscious awareness sub-dimension 15.71±2.73, affection sub-dimension 15.00±3.33, indifference sub-dimension 9.71±3.25 and awareness of sharing sub-dimension 14.99±2.96. The trait anger level sub-dimension of STAS was found to be 22.40±5.11, anger-in sub-dimension 17.84±3.99, anger-out sub-dimension 16.92±4.08 and anger control sub-dimension 22.63±4.49. A statistically significant negative correlation was found between the trait anger level sub-dimension of STAS, anger-in sub-dimension, anger-out sub-dimension and the total score of the Compassion Scale Short Form.