İkinci mertebeden cauchy problemlerinin nümerik integrasyonunda adım genişliği stratejileri
Step size strategies in numeric integration of second order cauchy problems
- Tez No: 577100
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada ikinci mertebeden Cauchy problemi ele alınmıştır. Çelik Kızılkan (2004) deki tezinden esinlenerek, Picard teoremi tabanlı adım genişliği ve hata analizi tabanlı adım genişliği stratejileri geliştirilmiştir. İkinci mertebeden Cauchy problemi için Chang ve Gnepp (1984) de verilen Runge - Kutta - Nyström yönteminin hata analizini yapılmıştır. Bu hata analizini dikkate alarak ikinci mertebeden Cauchy probleminin sayısal integrasyonu için adım genişliği stratejisi geliştirdik. Ayrıca Picard teoremini temel alan adım genişliği stratejisini ikinci mertebeden Cauchy problemine de uyguladık. Sonuçlar sayısal örnekler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, second order Cauchy problem is discussed. Çelik Kızılkan (2004) inspired the Picard theorem-based step size and error analysis-based step size strategies. For the second order Cauchy problem, the error analysis of the Runge - Kutta - Nyström method given in Chang and Gnepp (1984) was performed. Taking this error analysis into account, we developed a step size strategy for the numerical integration of the second order Cauchy problem. We also applied the step size strategy based on the Picard theorem to the second order Cauchy problem. The results are supported by numerical examples.