Kick boksta performansa etki eden enerji kaynaklarının katılım oranları
Participation rates of energy sources affecting performance in kickboxing
  1. Tez No: 577127
  2. Yazar: SAADET BEYZA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TATLIBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Dövüş sporları spor dünyasında önemli bir yere sahiptir ve yüksek seviyede bedensel, fizyolojik, özel teknikler ve taktik yetenekleri gerektirmektedir. Bu fiziksel gerekliliklerin yanısıra doğru antrenman programlarının hazırlanması için kick boksta enerji kaynaklarının performansa katılım oranlarının bilinmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı kick boks K-1 contact branşında müsabaka simülasyonunda enerji sarfiyatının aerobik, alaktik ve laktik dağılımını analiz ederek, kick boksun enerjetik gereksinimlerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kickboks sporuyla en az 2 yıldır uğraşan ve haftada en az 5 kickboks antrenmanı yapan, yaş ortalaması 24,8±3,3 yıl olan 9 erkek sporcu katılmıştır. Katılımcıların antropometrik özelliklerini değerlendirmek amacıyla boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut ağırlığı ölçülmüştür ve vücut kütle indeksleri hesaplanmıştır. Kickboksta enerji sarfiyatının analizi için müsabaka simülasyonunda kamera sistemi kullanılarak katılımcıların bisiklet ergometresi yükleri hesaplanmıştır. Elde edilen yükler (watt) ile her katılımcı için bisiklet ergometresinde gaz analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu verilere göre aerobik, alaktik ve laktik sistemlerin toplam enerji tüketimi içindeki katkı payları sigma-plot yazılım sisteminde hesaplanmıştır. Bulgular: İlgili simülasyonlar kick boks için aerobik enerji sistemlerinin toplam enerji tüketimi içindeki katkı payının yaklaşık olarak 313 cal, alaktik ve laktik sistemlerden gelen katkı paylarının ise sırasıyla 60 cal ve 114 cal olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen verilere göre aerobik, alaktik ve laktik sistemlerin toplam enerji tüketimi içindeki katkı payları %64,8 %12,5 ve %22,7 olduğu tespit edilerek, bu çalışmada kick boks K-1 contact branşında aerobik sistemin katkı payının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Martial sports have an important place in the world of sports and require a high level of physical, physiological, special techniques and tactical abilities. In addition to these physical requirements, it is considered important to know the performance participation rates of energy sources in kick boxing in order to prepare the right training programs. Objective: The aim of this study was to analyze the aerobic, allactic and lactic distribution of energy consumption in competition simulation in kick boxing K-1 contact branch and to investigate the energetic requirements of kickboxing. Materials and Methods: Nine male athletes with a mean age of 24.8 ± 3.3 years who participated in kickboxing for at least 2 years and trained at least 5 kickboxing a week participated in the study. In order to evaluate the anthropometric characteristics of the participants, height, body weight, body fat percentage, lean body weight were measured and body mass indexes were calculated. For the analysis of energy consumption in kickboxing, bicycle ergometer loads of participants were calculated by using camera system in competition simulation. Gas analyzes were performed on bicycle ergometer for each participant with the obtained loads (watts). According to these data, the contribution of aerobic, alactic and lactic systems in total energy consumption was calculated in sigma-plot software system. Results: It was determined that the contribution of aerobic energy systems for kick boxing in total energy consumption was approximately 313 cal, and the contributions from alactic and lactic systems were 60 cal and 114 cal, respectively. Conclusion: According to the data obtained, the contribution of aerobic, alactic and lactic systems in total energy consumption was found to be 64.8%, 12.5% and 22.7%. was concluded.