Doğadan toplanan stolonlu tavusotu (Agrostis stolonifera L.) genotiplerinde morfolojik farklılıklarının belirlenmesi
Determination of morphologicaldiversity in bentgrass (Agrostis stolonifera L.)genotypes collected from the nature
  1. Tez No: 577131
  2. Yazar: YUSUF AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Çalışmada, doğadan toplanmış olan tavusotu (Agrostis stolonifera L.) genotiplerin de yeşil alan ve yem bitkisi olarak kullanılabilirlik bakımından bazı tarımsal özellikler belirlenmiştir. Bu özellikler doğrultusunda üstün olan genotipler seçilmiştir. Seçilen genotipler, 113O919 no'lu TÜBİTAK projesi kapsamında Agrostis stolonifera L. türüne ait 50 adet genotipdir. Elde edilen veriler değerlendirilerek genotiplerin mera ve yem bitkileri tarımında, ayrıca yeşil alan tesisinde kullanılabilme potansiyelleri araştırılarak ıslah çalışmaları için temel verileri belli olan genetik materyaller kazandırılmıştır. Bu bitkilerde çim ve yem bitkisi olmak üzere iki amaca yönelik bitkisel ve tarımsal özellikler incelenmiştir. Gözlem ve ölçümler 2018-2019 yıllarında yapılmıştır. Çalışmada yapılan gözlem ve ölçüm sonuçları; çim kalitesi 7.85; mevsimsel renk değişimi 6.43; yaprak dokusu 3.95; yoğunluk 5.56; bitki boyu 37.79 cm; yaprak eni 0.23 cm; yaprak boyu 6.67 cm; sonbaharda büyüme şekli 3.61; bitki çapı 11.48 cm; ilkbaharda büyüme zamanı 4.98; başaklanma eğilimi 4.09; başak boyu 5.98 cm; son boğum uzunluğu 18.83 cm; tohum verimi 0.62 gr olarak gözlemlenmiş veya ölçülmüştür. Bu özellikler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile belirlenmiştir. Korelasyon analiz sonuçlarına göre, çim kalitesinde 0.01 düzeyinde mevsimsel renk değişimi ve bitki boyu ile olumlu ve önemli ilişki vardır. Yine çim kalitesiyle yoğunluk ve yaprak boyu arasında 0.05 düzeyinde olumlu ve önemli bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In the study, some agricultural characteristics in terms of usability as a green area and feed plant in the bentgrass (Agrostis spp.) Genotypes collected from nature have been determined. Genotypes superior to these characteristics were selected. The selected genotypes are 50 genotypes belonging to Agrostis stolonifera L. within the scope of TÜBİTAK project no. 113O919. By evaluating the obtained data, the genotypes of the pasture and forage crops were investigated and their potential for use in the green field was investigated and genetic materials with basic data for breeding studies were obtained. In these plants, herbal and agricultural properties for two purposes including grass and forage plants were examined. Observations and measurements were made in 2018-2019. In bentgrass (Agrostis spp.) genotypes collected from natüre. Observations and measurements; grass quality is 7.85; change of color by season 6.43; leaf texture 3.95; density 5.56; plant height 37.79 cm; width of leaf 0.23 cm; length of leaf 6.67 cm; growing type in autumn 3.61; plant diameter 11.48 cm; re-growth time in the spring 4.98; cluster tendency 4.09; cluster length 5.98 cm; last internode length 18.83 cm; seed yield as 0.62 g observed or measured. Relations between these properties were determined by correlation analysis. According to the results of correlation analysis, there is a positive and significant relationship with seasonal color change and plant height at the level of 0.01 in grass quality. Again, there is a positive and significant relationship between leaf density and leaf height on the grass quality at the level of 0.05.