Pediatrik hastalarda MAG3 kiti ile böbrek sintigrafisi çekimi ve MAG3 kitinin DTPA kitine göre avantajı
MAG3 kit in pediatric patients with shooting and MAG3 renal scinti̇graphy of the dtpa kit kit by advantage
- Tez No: 577179
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, atomun temel yapısı, radyoaktivite tipleri ve madde ile etkileşimi, gama ışınlarının madde ile etkileşimi, radyoaktif bozunma ve radyasyon birimleri ölçümü ve korunma prensipleri hakkında bilgiler verilmiştir. Sonrasında, nükleer renal sintigrafinin ürolojik veya nefrolojik problemleri olan çocukların değerlendirme ve izleminde önemli rolünden bahsedilmektedir. Böbrek sintigrafi çekiminde kullanılan radyofarmasotiklerin tanımları yapıldıktan sonra Gama Kamera, PET, SPECT görüntüleme sistemleri hakkında kısa bilgi verilerek örnek hastalarda MG3 kitinin ve DTPA kitinin çekim için gerekli dozları hesaplanarak kullanılan MAG3 kitinin DTPA kitine göre üstün tarafları anlatılmıştır. Bazı hasta sonuçlarının değerlendirmeleri sunularak kullanılan kitin avantajının gözden geçirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, basic information about atomic structure, types of radioactivity and interaction with matter, interaction of gamma rays with matter, radioactive decay and measurement of radiation units and protection principles are given. After that, nuclear renal scintigraphy is an important role in the evaluation and follow-up of children with urological or nephrological problems. After describing the radiopharmaceuticals used in kidney scintigraphy, brief information about Gamma Camera, PET, SPECT imaging systems is given and the doses required for the MAG3 kit and DTPA kit are calculated The superiority of the used MAG3 kit compared to the DTPA kit has been explained. It is aimed to evaluate the advantage of the used kit by presenting the evaluations of some patient outcomes.