Stevia rebaudiana Bertoni'nin Doku Kültürü Teknikleriyle Çoğaltılması ve Steviol Glikozit İçeriğnin Belirlenmesi
Reproductıon of stevia rebaudiana bertoni by tissue culture technıques and determınatıon of steviol glucoside content
  1. Tez No: 577183
  2. Yazar: AYŞE SOYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YORGANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Stevia rebaudiana Bertoni ürettiği sıfır kaloriye sahip olması sebebiyle son yıllarda tüm dünyada ilgi uyandıran bir türdür. Bitkinin gördüğü ilgi son yıllarda Türkiye'de artmış ve birçok yörede adaptasyon çalışması yapılmıştır. Ancak tohumlarda ki düşük çimlenme oranı ve yabancı tozlaşma nedeniyle oluşan genetik varyasyonlar bu bitkinin ticari üretiminin önündeki en büyük engeli oluşturmaktadır. Bu araştırmada Stevia rebaudiana Bertoni bitkisinin doku kültürü teknikleriyle çoğaltılması ve steviol glikozit içeriğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak 3 farklı eksplant türünde (kök, gövde ve yaprak) farklı şeker tip (sakkaroz, maltoz) ve dozları (20-30-40 g/l) uygulanarak rejenerasyon çalışmaları yapılmış ve tüm eksplantlarda kallus oluşumları sağlanmıştır. Sonuç olarak kallus verimliliği açısından değerlendirildiğinde kök eksplantında 40 g/l maltoz ortamı, gövde eksplantında 20 g/l maltoz ortamı ve yaprak eksplantında 20 g/l sakkaroz ortamı etkin kallus verimliliği için tavsiye edilebilir. Elde edilen kalluslar steviol glikozit içeriklerinin belirlenmesi için HPLC analizine tabi tutulmuştur. Kallus kültürlerinin hiçbirinde steviol glikozit içeriklerine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Stevia rebaudiana Bertoni is a species that has attracted worldwide attention in recent years due to its zero calorie production. The plant sees increased interest in recent years in Turkey and adaptation studies have been made in many areas. However, genetic variations due to low germination rate and foreign pollination in seeds constitute the biggest obstacle to commercial production of this plant. In this study, it was aimed to propagate Stevia rebaudiana Bertoni by tissue culture techniques and to determine steviol glycoside content. Regarding this purpose, regeneration studies were performed by applying different sugar types (sucrose, maltose) and doses (20-30-40 g/l) in 3 different explant types (root, stem and leaf) and callus formation was provided in all explants. As a result, when evaluated in terms of callus efficiency, 40 g/l maltose medium in root explant, 20 g / l maltose medium in stem explant and 20 g/l sucrose medium in leaf explant can be recommended for effective callus productivity. The calli obtained were subjected to HPLC analysis to determine steviol glycoside contents. None of the callus cultures showed steviol glycoside content.