Erişkin akut miyeloid lösemili hastalarda kemik iliği mikroçevresine etkili uzun kodlamayan rna uca1 düzeylerinin araştırılması
Investigation of long non-coding rna uca1 levels affecting the bone marrow microenvironment in adult patients with acute myeloid leukemia
- Tez No: 998570
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE TOZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Genetik, Hematology, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Akut Miyeloid Lösemi (AML), kemik iliğinde olgunlaşmamış blast hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde birikmesi ile karakterize edilen ve yetişkinlerde en sık rastlanan lösemidir. Hastalığın seyrini hastanın yaşı, genetik varyasyonlar ve sitogenetik profiller belirlemektedir. Uzun kodlamayan RNA'lar (lncRNA), 200 nükleotitten uzun ve protein kodlamayan RNA molekülleri olup, transkripsiyonel, translasyonel ve post-translasyonel düzeylerde hücresel süreçleri düzenleyerek hücre farklılaşması, metabolizma ve kanser gelişiminde kritik rol oynamaktadırlar. Ürotelyal karsinomla ilişkili 1 (UCA1) farklı kanser türlerinde mikroRNA'lar (miRNA) ile etkileşerek süngerleme yoluyla hücre proliferasyonu, invazyon, metastaz ve ilaç direnç mekanizmalarını düzenleyen bir lncRNA molekülüdür. Ayrıca çeşitli malignitelerde tümör progresyonunu destekleyen önemli bir onkogenik lncRNA olarak işlev görmektedir ve mevcut kanser çalışmalarında prognostik bir biyobelirteç olarak değerlendirilmektedir. AML'de ise UCA1'in rolü çalışmalarda farklılık göstermektedir. AML patogenezinde önemli bir moleküler regülatör olarak işlev görmesi, aynı zamanda potansiyel bir prognostik biyobelirteç olarak değerlendirilmesini sağlamaktadır. Tez çalışmamızda, AML'de UCA1'in yeni tanı almış ve tedavi görmemiş AML hastalarındaki ekspresyonu araştırdık. Çalışmamızda UCA1 ekspresyonu 33 yeni tanılı AML hastası ve 38 sağlıklı kontrolde gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile belirledik. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS programı kullanıldı. Örnekler nonparametrik dağılım gösterdiğinden dolayı Mann-Whitney U testi uygulandı (p<0,05 anlamlılık düzeyi). AML kemik iliği ve periferik kan örnekleri arasında UCA1 ekspresyonu açısından anlamlı fark bulunmadı, bu nedenle AML kemik iliği verilerini sağlıklı kontrol periferik kan verileri ile karşılaştırılabildik. Bu karşılaştırma sonucunda AML kemik iliği örneklerinde UCA1 ekspresyonu sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulduk (p=0,007), AML periferik kan örneklerinde de istatistiksel olarak anlamlı artış gözlendi (p=0,009). Spearman korelasyon analizine göre çalışmamızda, AML kemik iliği örneklerinde UCA1 ekspresyonu lökositler, bazofiller ve monositler ile anlamlı korelasyon gösterdi. AML periferik kan örneklerinde ise lökositler, bazofiller, eozinofiller, monositler ve nötrofiller ile anlamlı korelasyon görüldü. Çalışmamızdaki AML hastalarının mutasyon frekansları incelendiğinde en sık görülen gen mutasyonları NPM1 (%42,4), FLT3 (%27,3) ve DNMT3A (%21,1) olup bu mutasyonların varlığı ile UCA1 ekspresyonu arasında anlamlı bir fark yoktu. UCA1'in yeni tanı almış ve tedavi başlanmamış AML hastalarında yüksek ekspresyonu, prognostik biyobelirteç potansiyelinin daha ayrıntılı incelenmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute Myeloid Leukemia (AML) is the most common leukemia in adults and is characterized by the uncontrolled accumulation of immature blast cells in the bone marrow. The course of the disease is determined by patient age, genetic variations, and cytogenetic profiles. Long non-coding RNAs (lncRNAs) are RNA molecules longer than 200 nucleotides that do not encode proteins and play critical roles in cell differentiation, metabolism, and cancer development by regulating cellular processes at transcriptional, translational, and post-translational levels. Urothelial carcinoma-associated 1 (UCA1) is an lncRNA molecule that regulates cell proliferation, invasion, metastasis, and drug resistance mechanisms through sponging by interacting with microRNAs (miRNAs) in different cancer types. In addition, it functions as an important oncogenic lncRNA that supports tumor progression in various malignancies and is considered a prognostic biomarker in current cancer studies. In AML, however, the role of UCA1 varies among studies. Its function is an important molecular regulator in AML pathogenesis also been evaluated as a potential prognostic biomarker. In our thesis, we investigated the expression of UCA1 in newly diagnosed and untreated AML patients. In our study, we performed UCA1 expression in 33 newly diagnosed AML patients and 38 healthy controls using real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). SPSS software was used for the statistical analysis of the data. Since the samples showed a nonparametric distribution, the Mann–Whitney U test was applied (p<0.05 significance level). No significant difference was found in terms of UCA1 expression between AML bone marrow and peripheral blood samples; therefore, we were able to compare AML bone marrow data with healthy control peripheral blood data. As a result of this comparison, we found that UCA1 expression in AML bone marrow samples was significantly higher compared to the healthy control group (p=0.007), and a statistically significant increase was also observed in AML peripheral blood samples (p=0.009). According to Spearman correlation analysis, UCA1 expression in AML bone marrow samples showed a significant correlation with leukocytes, basophils, and monocytes. In AML peripheral blood samples, significant correlations were observed with leukocytes, basophils, eosinophils, monocytes, and neutrophils. When the mutation frequencies of the AML patients in our study were examined, the most frequently observed gene mutations were NPM1 (42.4%), FLT3 (27.3%), and DNMT3A (21.1%), and there was no significant difference between the presence of these mutations and UCA1 expression. The high expression of UCA1 in newly diagnosed and untreated AML patients indicates that its prognostic biomarker potential should be investigated in more detail researches.