Hasak ve hasmer koyunlarda bazı döl verim özellikleri
Some reproductive characteristics of hasak and hasmer sheep
- Tez No: 577207
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen hasmer ve hasak koyunlarında bazı döl verimi özelliklerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Döl verim ölçütü olarak incelenen gebelik oranı (GO), doğuran koyun başına doğan kuzu oranı (DKDKO), sürü verimliliği (SV) ve kuzuların yaşama gücü (YG) için en küçük kareler ortalamaları sırasıyla, % 87.27±1.38, 117.16±1.48, 103.34±2.27 ve % 87.06±1.48 olarak hesaplanmıştır. GO, DKDKO, SV üzerine yaş, yıl ve ırkın, YG'de bu faktörlere ilave olarak kuzuların doğum tipi ve cinsiyetin etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate some reproductive characteristics of hasmer and hasak sheep reared in Konya Bahri Dağdaş International Agricultural Research Institute. The least squares meansof pregnancy rate (PR), prolificacy (PY), productivity (P) and viability (V) examined as reproductivity criteria were 87.27 ± 1.38 %, 117.16 ± 1.48, 103.34 ± 2.27 and 87.06 ± 1.48 %, respectively. The effects of ewe age, year and breed on PR, PY, P were determined. In addition the birth type and sex of lambs on V were also studied..