k-Pell, k-Pell Lucas ve Modifiye k-Pell Matris Dizileri
𝒌-pell, 𝒌-pell Lucas and Modified 𝒌-Pell matrix sequences
  1. Tez No: 577206
  2. Yazar: BÜŞRA KEFÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN TAŞYURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada k-Pell, k-Pell-Lucas ve Modifiye k-Pell sayı dizileri kullanılarak k-Pell, k-Pell-Lucas ve Modifiye k-Pell matris dizileri tanımlanmıştır ve özellikleri incelenmiştir.Bu dizilerin n.genel terimini veren matrisler, Binet formülleri ve üreteç fonksiyonları sunulmuştur.k-Pell, k-Pell Lucas ve Modifiye k-Pell matris dizilerinin terimlerini içeren bazı önemli eşitlikler elde edilmiştir.k-Pell, k-Pell-Lucas ve Modifiye k-Pell sayı dizileri ile k-Pell, k-Pell Lucas ve Modifiye k-Pell matris dizileri arasındaki bazı ilişkiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,k-Pell, k-Pell-Lucas and Modified k-Pell matrix sequences are defined by using k-Pell, k-Pell-Lucas and Modified k-Pell number sequences and their properties are examined.The matrices that give nth general term of these sequences, Binet formulas and generating functions are introduced. Some important identities involving terms of k-Pell, k-Pell-Lucas and Modified k-Pell matrix sequences are obtained. Also some relationships between k-Pell, k-Pell-Lucas and Modified k-Pell number sequences and k-Pell, k-Pell-Lucas and Modified k-Pell matrix sequences are given.