YGDA iletim sistemlerinde karanlığın incelenmesi
- Tez No: 57722
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Elektrik enerjisine olan gereksinimin giderek artması ve iletilmesi gereken enerji miktarındaki artışlar Yüksek Gerilimin Doğru Akım (YGDA) la iletildiği sistemleri yeniden gündeme getirmiştir. Bilindiği gibi bağıl enerji kayıpları gerilimin karesi ve güç faktörü ile ters orantılıdır. Ancak yük olarak kullanılan aygıtların çoğunun Alternatif Akım (AA) da çalışması ve enerji üreten, aygıtların AA olması araya doğrultucu ve daha sonra evirici kullanma zorunluluğu getirir. Bu doğrultucu ve evirici devrelerinde kullanılan tristörlerin ateşleme açıları sistemin dinamik davranışını ve kararlı çalışmasını etkiler. Bu çalışmada YSDA Enerji îletim Sistemlerinde kullanılan Alternatif Akım (AA) ve Doğru Akım (DA) çevirici devreleri incelenip, kullanılan tristörlerin ateşleme açılarının kararlılık üzerine etkileri araştırılmaktadır. Anahtar kelimeler : Yüksek Gerilim Doğru Akım (YGDA), Alternatif Akım(AA), Doğru Akım(AA), Tristör, Ateşleme açısı.
Özet (Çeviri)
Studying of Stability in HVDC Transmission Systems Toward the end of the 20th century, the necessarity to the electrical energy requirements have increased continuously. Thus, High voltage Direct Current (HVDC) transmission systems have become more papular. It is known that relative energy losses are inversly proportional to the square of voltage and power factor, However, the loads and the power generators are used in Alternative Current (AC) systems and the most of power generators are usually AC. Therefore, rectifiers and inverters must be used in HVDC systems. The firing angle of thyristors employed in the rectifiers and the inverters circuits describe the dynamic behavior of system and effect the operation stability. In this study. Alternative Current (AC) and Direct Current (DC) converters that is used in HVDC power links are studied and the effect of thyristor firing angle on the stability is investigated. Keyswords:High Voltage Direct Current (HVDC), Alternative Current (AC), Direct Current (DC), Thyristor, Firing angle.