XYZ kuşağındaki hastalarda cerrahi korku düzeyinin belirlenmesi
Detection of surgical fear degree of patiens on XYZ generation
  1. Tez No: 577247
  2. Yazar: SAADET ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılan araştırma, Erzurum ilinde bulunan Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi kliniklerinde Mayıs 2019 – Eylül 2019 tarihleri arasında elektif cerrahi operasyon geçirecek hastalar ile yürütüldü. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında ilgili hastanedeki cerrahi kliniklerinde yatan elektif cerrahi operasyon geçirecek hastalar, örneklemini ise belirtilen evrende araştırmaya alınma kriterlerine uyan 682 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Cerrahi Korku Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; Kruskal Wallis, Mann Whitney U, ANOVA Testi, Tukey Analizi, bağımsız gruplarda t testi kullanıdı. Bulgular: Z kuşağı hastaların CKÖ puan ortalamasının 43.22±11.02, Y kuşağı hastaların 24.29±7.81, X kuşağı hastaların 24.08±7.46 olduğu belirlendi. Kuşaklar arasında CKÖ alt boyut ve toplam puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0.0001).
Özet (Çeviri)
Material and Method: This descriptive and sectional research was applied with the patients to have surgical operation in the surgical clinics of Erzurum regional training and research hospital, between the dates april 2019 and september 2019. Patients, undergoing elective surgery in the surgical clinics of relevant hospital among the dates specified created the scope of the research. 682 patients who meet the criteria for research in the specified scope, created the paradigm of research. ' Personal İnformation Form' and 'Surgical Fear Scale' were used while collecting data. In the evaluation of the data; Kruskal Wallis, Mann Whitney U , ANOVA Test, Tukey Analysis, t test in independent groups were used. Findings: Z generation patients were determined to have 43.22±11.02 CKÖ scare average. Y generation patients were determined to have 24.29±7.81 score average. X generation patients were determined to have 24.08±7.46 score average. It was identifed that the diffrences between CKÖ subdimension score averages and total score averages between the generation were meantrgfull statisticaly (p=0.0001).